Na trhu máme nepřeberné množství různých variant reproduktorů. Jak se správně orientovat při jejich výběru, to vám poradíme v následujících řádcích.

Jaký typ?

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, k čemu vlastně dané reproduktory bude používat. Reproduktory se dělí do několika kategorií podle způsobu použití, ke kterému jsou primárně určeny.

PC reproduktory

Z pravidla jde o kompaktnější reproduktory, které jsou určeny pro připojení k PC. Většinou se jedná o systém 2.0, tedy dva samostatné satelity. Můžeme se setkat i s reproduktory 2.1, které jsou doplněny o subwoofer. Ten se postará o reprodukci basů. Pokud chcete dosáhnout prostorového efektu, můžete se poohlédnout po sestavě 5.1, která se skládá z centrálního reproduktoru, čtyřech satelitů a subwooferu. Vzhledem ke složitější instalaci je toto řešení v současnosti méně časté.

C-Tech SPK-11

Při výběru určitě koukejte na materiál ozvučnice – ty dřevěné z pravidla hrají lépe a mají věrnější podání zvuku. Prohlédněte si umístění ovládacích prvků, protože u některých modelů může být např. ovládání hlasitosti umístěno na místě, které bude po instalaci na pracovní stůl hůře dostupné. Stále rozšířenější jsou reproduktory s vestavěným portem USB pro přehrávání hudby z FlashDisku, případně se čtečkou paměťových karet nebo přijímačem BlueTooth.

Pozor dejte na konektivitu, kdy některé reproduktory jsou napájeny přímo ze sítě, to znamená, že je připojíte do klasické elektrické zásuvky, zatímco jiné se připojují pro napájení do portu USB vašeho PC.

K této kategorii patří také herní reproduktory, které jsou vyvedeny v odvážnějším designu a obvykle vynikají ještě hlubšími basy pro lepší zážitek z hraní her.

Genius SW-G2.1 3000

Reproduktory k TV

Zvukový výstup většiny (především levnějších) televizí není po pravdě nic extra. Právě proto k nim čím dál tím více uživatelů dokupuje externí reproduktory, které mají samozřejmě daleko lepší podání a přednes. Nejprodávanější jsou Soundbary, které představují ideální kompromis mezi cenou, kompaktními rozměry a výkonem. Jejich funkce jsou přizpůsobeny používáním s TV a v obýváku příliš nevyčnívají. Soundbarům a vylepšení zvuku TV se věnujeme v samostatném článku, který si můžete přečíst zde >>.

Samsung SoundBar HW R450, 2.1, BT, černý

Přenosné bezdrátové reproduktory

BlueTooth reproduktory zažívají v posledních letech obrovský boom a na trhu najdeme doslova tisíce modelů s různými specifikacemi, rozměry, výkony i cenou. I díky tomu si může vybrat opravdu každý a vzít sebou svou oblíbenou hudbu na cesty. Při výběru doporučíme klást důraz na velikost, hudební výkon, dobu přehrávání na jedno nabití, případně zvýšenou odolnost proti vodě a prachu, pokud víte, že jej budete používat ve ztížených podmínkách. Bezdrátovým reproduktorům se věnujeme v samostatném článku, který si můžete přečíst zde >>.

JBL GO, černá

Z nabídky reproduktorů můžete vybírat zde >>