Svět tiskáren se neustále vyvíjí. Někteří pamětníci si jistě vzpomenou na hlučné jehličkové modely, které zvládaly jen minimální tiskové rozlišení. Postupně tuto technologii vytlačily laserové a inkoustové varianty, které nabízely mnohem lepší tiskové výsledky. Postupem času výrobce napadlo k tiskárně „přilepit“ skener a vznikly z toho multifunkce, dnes jednoznačně nejprodávanější segment tiskáren, především pro svou univerzálnost, prostorovou nenáročnost a oproti koupi samostatného scanneru a tiskárny i finanční výhodnost.

V následujících řádcích si povíme o tom, z čeho a proč si můžete vybrat ten pravý model pro tisk doma nebo ve firmě.

Jakou tiskovou technologii zvolit?

Jehličková tiskárny

Jehličkové tiskárny jsou nejstarší dosud prodávanou a používanou metodou pro tisk dokumentů. Využívají 8, 9 nebo 24 jehliček, které nanášejí inkoust přes barvící pásku na papír. Největší výhodou jsou pak velmi nízké provozní náklady a možnost tisku přes průklepový papír ve více kopiích najednou. Nevýhod je v porovnání s moderními zařízeními hned několik, především však horší kvalita tisku a vyšší hlučnost. Dnes jsou tiskárny disponující touto technologií využívány především ve firemním prostředí pro tisk štítků, případně pokladních dokladů.

EPSON PLQ-20M Jehličková tiskárna 24 jehel 480zn/s 6+1 kopií LPT | PeKro  spol. s r.o.

Inkoustové tiskárny a multifunkce

Inkoustové tiskárny a multifunkce fungují na principu nanášení miniaturních inkoustových kapiček na papír. Charakteristické jsou nízké pořizovací náklady a vysoká kvalita tisku, díky které se tento typ používá na tisk fotografií. Dnes už naštěstí výrobci eliminovali problém se „zasychajícími“ tiskovými kazetami při delším nepoužívání a nemusíme se bát zařízení nechat ležet i několik měsíců bez provozu. Tvrzení o vyšších tiskových nákladech už dnes také neplatí díky tzv. tankové technologii, kdy pouze doléváte barvu do nádržek. Mimo tiskových nákladů tím šetříte také životní prostředí. Toto řešení se stává čím dál tím žádanějším a oblíbenějším mezi zákazníky.

Tiskárny MegaTank – řada PIXMA G - Canon Czech Republic

Laserové tiskárny a multifunkce

Inkoustová zařízení „soupeří“ s technologií laserovou, která ji už v některých případech, co se pořizovací ceny i nákladů na tisk týká, předstihla. Laserová zařízení fungují na principu vykreslování obrázku/textu laserem na tiskový válec, na který se následně nanáší toner, který se uchytí jen na osvětlených místech a nakonec dojde k zapečení toneru do tiskového média. Tisk je pak trvanlivější a rychlejší, nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. „Laserovky“ jsou rovněž méně vhodné pro tisk fotografií, ty jsou jednoznačně parketou inkoustových zařízení.

HP LaserJet Enterprise MFP M430f laserová tiskárna, A4, černobílý tisk,  Wi-Fi (3PZ55A) | MALL.CZ

Funkce a parametry tiskáren

Bezokrajový tisk

Už samotný název napovídá, že tiskárna zvládne tisknout i bez vynechaného volného místa u okrajů stránek. Zařízení, které touto funkcí není vybaveno, tak například nedokáže vytisknout fotografii na celou plochu papíru A4, ale pouze s bílým rámečkem okolo. Tiskárna podporující bezokrajový tisk pak vytiskne obrázek, kdy je využita celá plocha papíru. Dnes je tato funkce standardem u inkoustových zařízení, naopak laserové tiskárny limituje technologie tisku, kdy takový tisk například u formátu A4 není možný. Některá laserová zařízení však umějí tisknout bez bílých okrajů na menší formáty papíru.

Displej

Většina multifunkčních zařízení je vybavena displeji pro pohodlnější ovládání všech funkcí a informování o aktuálním stavu tiskárny. Levnější tiskárny jsou vybaveny jednoduchými monochromatickými displeji, dražší modely pak plně grafickými barevnými LCD displeji. Na displejích vybraných modelů lze například prohlížet a vybírat fotografie k tisku, nastavovat parametry tisku, skenování nebo kopírování. Některé typy grafických LCD displejů jsou ovládány dotykem.

Mobilní aplikace

Drtivá většina fotek dnes vzniká v našich mobilních telefonech. Výrobci tiskáren proto poslední dobou přicházejí s mobilními aplikacemi, které umí poslat fotku nebo dokument z mobilu přímo do tiskárny a není nutno zapínat počítač.

Duplex

Jinými slovy jde o oboustranný tisk, který lze rozdělit na manuální a plně automatický duplexní tisk. Manuální spočívá v ručním otáčení jednotlivých listů a jejich opětovnému vkládání do tiskárny, která uživatele o jednotlivých krocích informuje. Automatický duplex pak znamená, že není nutno vytisknutý list papíru manuálně otočit a znovu vsunout do tiskárny, ale o vše se postará tiskárna sama. Touto funkcí jsou vybaveny především dražší modely.

Formát

Jde o velikosti papíru nebo jiných médií (obálky, pohledy a další), s kterými tiskárna umí pracovat. Nejdůležitější je formát papíru značený velkým písmenem „A“ s dodatkovým číslem, které se u tiskáren pohybuje mezi 3 až 6. Čím menší je číslo za „A“, tím je papír větší. Formát A3 je tedy větší než A4 a podobně. Standardem jsou formáty A4. Tiskárnám podporujícím formáty A2, A1 a vyšší se říká plotry a jsou doménou profesionálů,

Kopírka

Je součástí všech multifunkčních zařízení. Její podstata spočívá v „množení“ papírových dokumentů nebo obrázků. Spolupracuje se skenerem, který příslušný dokument automaticky naskenuje a jeho kopie se poté vytisknou. Počet kopií, případně barevnost lze pohodlně nastavit přímo na tiskárně pomocí tlačítek nebo dotykového displeje.

Maximální tiskové rozlišení

Značí se také dpi a v podstatě znamená, kolik teček inkoustu nebo toneru je tiskárna schopna vyprodukovat na plochu jednoho palce (2.54 cm). Teoreticky platí, že čím větší obrázek chceme vytisknout, tím větší hodnotou dpi by měla být tiskárna vybavena. Pokud by tiskárna neměla požadované dpi, na velkém obrázku by mohly být patrné kostičky a rozostření. Přesné hodnoty rozlišení dle velikosti papíru nelze stanovit, protože závisí na více faktorech, například na vzdálenosti, ze které hodláme obrázek pozorovat.

Oddělené náplně barev

Modely tiskáren se liší podle počtu náplní barev. Na trhu jsou černobílé tiskárny, které mají pouze černou barvu, nebo modely s barevným tiskem, kde je více základních barevných kombinací. Barevné tiskárny mohou mít kombinaci černé a jedné vícebarevné kazety, kdy barevná v sobě obsahuje červenou, modrou a žlutou, ze kterých se během tisku míchají požadované odstíny. Nevýhoda tohoto společného řešení barevné kazety je v tom, že jakmile dojde jedna z výše zmíněných barev, omezí se schopnost tisknout touto barvu nebo namíchanými odstíny a je nutno vyměnit celou kazetu. Proto je stále populárnější řešení oddělených kazet, kdy je černá barva samostatná a barevné jsou odděleny nejčastěji na červenou, modrou a žlutou. Když dojde jedna z nich, vymění se jen ona.

Rozhraní tiskárny

Určuje, jakým způsobem je možné propojit tiskárnu s počítačem a jinými zařízeními. Většinu zařízení lze s počítačem propojit pomocí USB kabelu, velice často je možno tiskárnu připojit bezdrátově do sítě přes Wi-Fi nebo LAN rozhraní. Tikové aplikace v mobilech pak často využívají Bluetooth připojení.

Rozlišení skeneru

Čím vyšší je udané číslo rozlišení, tím kvalitnější bude naskenovaný obrázek v počítači, ale také bude zabírat více místa na disku. Pro běžné použití je naprosto dostačující rozlišení 1200 dpi.

Rychlost tisku

Udává maximální počet stránek, které je tiskárna schopna vytisknout za jednu minutu. Tento údaj se uvádí v případě, že je tiskárna v režimu Stand-by, tedy kdy je zapnutá a čeká na příkaz k tisku. Rychlost tisku se ale uvádí i v souvislosti s první vytisknutou stránku, protože to trvá déle z důvodu zahřívání tiskárny. U barevných tiskáren se liší rychlost barevného a černobílého tisku, kdy u prvně jmenovaného je logicky o dost nižší.

Skener

Skener je dnes součástí každého multifunkčního zařízení a umožňuje „převést“ papírový dokument nebo obrázek do digitální podoby. Důležitá je přitom kvalita výsledné digitální podoby, která se odvíjí od rozlišení skeneru.

Zobrazit tiskárny a multifunkce >>