Máte v plánu zakoupení nové tiskárny, ale nevíte, pro kterou se rozhodnout a která vyhoví vašim potřebám? Nechcete investovat do drahých modelů a zároveň se obáváte, že levnější modely nebudou splňovat vaše nároky na kvalitu tisku nebo že nebudou mít dostatečný počet funkcí? Pak Vám může pomoci průvodce výběrem tiskáren, který vám snad napoví, který model bude právě pro vás tím pravým.

Z čeho vybírat?

Tiskárny

Pokud tisknete málo, pak byste měli bez problémů vyjít s klasickou tiskárnou nižší třídy, do níž jsou náplně nejdražší. V opačném případě se vám tisk na levné tiskárně vzhledem k vysoké ceně náplní nevyplatí.

https://www.exasoft.cz/inc/00_LS/pruvodci/img/tiskarna.jpg

Výhody

  • Nižší pořižovací cena
  • Malá prostorová náročnost

Nevýhody

  • Čistý tisk bez jakýchkoli dodatečných funkcí
  • Nízká cena kompenzována vyšší cenou náhradních náplní

Multifunkční zařízení

Multifunkční tiskárny v sobě kombinují funkce klasické tiskárny, skeneru a kopírky. Díky tomu jsou tak přímo předurčeny pro použití všude tam, kde by se těchto jednotlivých přístrojů používalo pouze sporadicky a jejich zakoupení by tak bylo finančně nevýhodné.

https://www.exasoft.cz/inc/00_LS/pruvodci/img/multifunkce.jpg

Výhody

  • Skener a kopírka standardem
  • Šetří místo a energie
  • Často vybaveny moderními funkcemi

Nevýhody

  • Vyšší prostorové nároky
  • Nízká cena kompenzována vyšší cenou náplní

Jakou tiskovou technologii zvolit?

Jehličkové

Jehličkové tiskárny jsou nejstarší dosud prodávanou a používanou metodou pro tisk dokumentů. Využívají 8, 9 nebo 24 jehliček, které nanášejí inkoust přes barvící pásku na papír. Největší výhodou jsou pak velmi nízké provozní náklady a možnost tisku přes průklepový papír ve více kopiích najednou. Nevýhod je v porovnání s moderními zařízeními hned několik a to: horší kvalita tisku, vyšší hlučnost a většinou také nízká rychlost tisku. Dnes jsou tiskárny disponující touto technologií využívány především ve firemním prostředí pro tisk dokumentů.

Inkoustové

Inkoustové tiskárny jsou ze všech technologických druhů tisku nejlevnější a fungují na principu tryskání inkoustových kapiček na papír. Charakteristické jsou nízké pořizovací náklady, vysoká kvalita tisku, vyšší tiskové náklady nebo problém se „zasychajícími“ tiskovými kazetami při delším nepoužívání tiskárny.

Laserové

Inkoustová zařízení jsou stále více vytlačována technologií laserovou, která ji už v některých případech cenově předstihla. Laserová zařízení fungují na principu vykreslování obrázku/textu laserem na obvykle selenový válec, na který se následně nanáší toner, který se uchytí jen na osvětlených místech a nakonec dojde k zapečení toneru do tiskového média. Tisk je pak trvanlivější a rychlejší, nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a cena náhradních tonerů.

Funkce a parametry tiskáren

Bezokrajový tisk

Už samotný název napovídá, že tiskárna zvládne tisknout i bez vynechaného volného místa u okrajů stránek. Zařízení, které touto funkcí není vybaveno, tak například nedokáže vytisknout fotografii na celou plochu papíru A4, ale pouze s bílým rámečkem okolo. Tiskárna podporující bezokrajový tisk pak vytiskne obrázek, kdy je využita celá plocha papíru. Dnes je tato funkce standardem u inkoustových zařízení, naopak laserové tiskárny limituje technologie tisku, kdy takový tisk například u formátu A4 není možný. Některá laserová zařízení však umějí tisknout bez bílých okrajů na menší formáty papíru.

Displej

Většina multifunkčních zařízení je vybavena displeji pro pohodlnější ovládání všech funkcí a informování o aktuálním stavu tiskárny. Levnější tiskárny jsou vybaveny jednoduchými monochromatickými displeji, dražší modely pak plně grafickými barevnými LCD displeji. Na displejích vybraných modelů lze například prohlížet a vybírat fotografie k tisku, nastavovat parametry tisku, skenování nebo kopírování. Některé typy grafických LCD displejů jsou ovládány dotykem.

Duplex

Jinými slovy jde o oboustranný tisk, který lze rozdělit na manuální a plně automatický duplexní tisk. Manuální spočívá v ručním otáčení jednotlivých listů a jejich opětovnému vkládání do tiskárny, která uživatele o jednotlivých krocích informuje. Automatický duplex pak znamená, že není nutno vytisknutý list papíru manuálně otočit a znovu vsunout do tiskárny, ale o vše se postará tiskárna sama. Touto funkcí jsou vybaveny především dražší modely.

Fax

Vybrané modely tiskáren mohou být vybaveny faxem. Pro fungování je nutno mít telefonní linku, kterou je potřeba spojit s tiskárnou. Dokument, který si přejete faxovat je pak potřeba naskenovat a přes tiskárnu odeslat na faxovací přístroj příjemce, kde je vytisknut.

Formát

Jde o velikosti papíru nebo jiných médií (obálky, pohledy,…), s kterými tiskárna umí pracovat. Nejdůležitější je formát papíru značený velkým písmenem „A“ s dodatkovým číslem, které se u tiskáren pohybuje mezi 3 až 6. Čím menší je číslo za „A“, tím je papír větší. Formát A3 je tedy větší než A4 a podobně.

Kopírka

Je součástí všech multifunkčních zařízení. Její podstata spočívá v „množení“ papírových dokumentů nebo obrázků. Spolupracuje se skenerem, který příslušný dokument automaticky naskenuje a jeho kopie se poté vytisknou. Počet kopií, případně barevnost lze pohodlně nastavit přímo na tiskárně pomocí tlačítek nebo dotykového displeje.

Maximální tiskové rozlišení

Značí se také dpi a v podstatě znamená, kolik teček inkoustu je tiskárna schopna vyprodukovat na plochu jednoho palce (2.54 cm). Teoreticky platí, že čím větší obrázek chceme vytisknout, tím větší hodnotou dpi by měla být tiskárna vybavena. Pokud by tiskárna neměla požadované dpi, na velkém obrázku by mohly být patrné kostičky a rozostření. Přesné hodnoty rozlišení dle velikosti papíru nelze stanovit, protože závisí na více faktorech, například na vzdálenosti, ze které hodláme obrázek pozorovat.

NFC

Slouží pro rychlé spárování tiskárny s kompatibilním mobilním zařízením, ze kterého je poté možno vytisknout požadovaný dokument či obrázek z paměti telefonu nebo internetového uložiště přímo do tiskárny.

Oddělené náplně barev

Modely tiskáren se liší podle počtu náplní barev. Na trhu jsou černobílé tiskárny, které mají pouze černou barvu, nebo modely s barevným tiskem, kde je více základních barevných kombinací. Barevné tiskárny mohou mít kombinaci černé a jedné vícebarevné kazety, kdy barevná v sobě obsahuje červenou, modrou a žlutou, ze kterých se během tisku míchají požadované odstíny. Nevýhoda tohoto společného řešení barevné kazety je v tom, že jakmile dojde jedna z výše zmíněných barev, omezí se schopnost tisknout touto barvu nebo namíchanými odstíny a je nutno vyměnit celou kazetu. Proto je stále populárnější řešení oddělených kazet, kdy je černá barva samostatná a barevné jsou odděleny nejčastěji na červenou, modrou a žlutou. Když dojde jedna z nich, vymění se jen ona.

Rozhraní tiskárny

Určuje, jakým způsobem je možné propojit tiskárnu s počítačem a jinými zařízeními. Většinu zařízení lze s počítačem propojit pomocí USB kabelu. Vybrané modely nabízejí zapojení LAN kabelu, díky čemu jde tisknout ze všech počítačů připojených do dané sítě. Dále lze tiskárnu s ostatními zařízeními bezdrátově pomocí bluetooth nebo Wi-Fi sítě, případně výše zmíněnou technologií NFC.

Rozlišení skeneru

Čím vyšší je udané číslo rozlišení, tím kvalitnější bude naskenovaný obrázek v počítači, ale také bude zabírat více místa na disku. Pro běžné použití je naprosto dostačující rozlišení 1200 x 2400 dpi.

Rychlost tisku

Udává maximální počet stránek formátu A4, které je tiskárna schopna vytisknout za jednu minutu. Tento údaj se uvádí v případě, že je tiskárna v režimu Stand-by, tedy kdy je zapnutá a čeká na příkaz k tisku. Rychlost tisku se ale uvádí i v souvislosti s první vytisknutou stránku, protože to trvá déle z důvodu zahřívání tiskárny. Záleží také na barevném tisknutí, nebo černém tisknutí, kdy každá z těchto možností může dosahovat rozdílné rychlosti.

Skener

Skener je dnes součástí každého multifunkčního zařízení a umožňuje „převést“ papírový dokument nebo obrázek do digitální podoby. Důležitá je přitom kvalita výsledné digitální podoby, která se odvíjí od rozlišení skeneru.

Zobrazit tiskárny a multifunkce >>