Uživatelé chytrých telefonů mají značku Samsung v poslední době spojenu hlavně s vrcholovými modely řady Galaxy S a Note. Ve střední třídě se toho u Samsungu dlouho moc nedělo. Situaci ale mění nový model Galaxy A7, který přichází s řadou inovací a do střední třídy přináší prvky, které jsme zde dosud neviděli. Rozhodli jsme se pro vás tento přístroj otestovat.

Luxusní zpracování ve znamení skla
Nadstandardní výbava a ještě něco navíc
Na USB C zatím zapomeňte
Focení s "ásedmičkou" je radost
Sečteno a podtrženo...
Fotogalerie

Luxusní zpracování ve znamení skla

Začneme popořádku. Samsung Galaxy A7 dostanete v decentní bílé krabičce, která obsahuje telefon, sluchátka, nabíječku, stručný návod a jehlu pro vytahování SIM. Po dobu testu jsme měli k dispozici modrou variantu, která nás ohromila hned na první pohled. Pryč jsou doby nudných telefonů, nyní se výrobci předhánějí v zajímavých barevných kombinacích a Samsung v tomto případě jde s dobou, což je dobře. Když už jsme u designu, zadní straně vévodí trojitý fotoaparát (k tomu, co dokáže, se ještě dostaneme) a překvapí absence čtečky otisků prstů na zádech. Díky tomu působí zadní část jednolitě a elegantně. Zepředu se nový Samsung může pochlubit 6“ Super Amoled FullHD+ displejem s velmi praktickou funkcí Always On, která zobrazuje i při neaktivním displeji čas a důležitá upozornění, navíc vybočuje z řady absencí tolik diskutovaného výřezu, který jedni milují a druzí nesnáší. Ani na čelní části byste hledali čtečku otisků marně. Ta se nachází na boční straně na zapínacím tlačítku. Jak se během prvních dnů používání ukázalo, je to velmi praktické řešení. Mimochodem, čtečka je přesná, rychlá a umístění musíme pochválit. Celkově telefon působí luxusním dojmem a svým zpracováním a materiály si v ničem nezadá s vyšší třídou.

Nadstandardní výbava a ještě něco navíc

Posuňme se ale dále k hardwaru. Samsung Galaxy A7 pohání osmijádrový procesor Exynos 7885, který umí pracovat na frekvenci 2.2 GHz, kterému sekundují 4 GB paměti RAM. Úložiště má dnes již standardní kapacitu 64 GB. Telefon podporuje DUAL SIM s tím, že nechybí plnohodnotný slot na paměťové karty. Můžete tedy používat dvě simky i paměťovku zároveň. O zásobu energie se stará baterie o štědré kapacitě 3.300 mAh, která bohatě vystačí na jeden celý den opravdu aktivního používání. Při běžném využití jsme se dostali na hezké dva dny. V praxi vše funguje skvěle, prostředí telefonu je plynulé, Android 8 s nadstavbou od Samsungu běží bez problémů. Velmi nás překvapil zvukový výstup. Za použití kvalitních sluchátek slibuje telefon díky podpoře Dolby Atoms příjemný zážitek při poslechu.  Potěší také přítomnost NFC a klasického Jack konektoru, který se v posledních měsících stává ohroženým druhem.

Na USB C zatím zapomeňte

Když přijde čas na nabíjení, přichází překvapení v podobě přítomnosti konektoru microUSB. Byli jsme překvapeni, že u tak propracovaného telefonu, u kterého se evidentně na výbavě nešetřilo, se nenachází nejnovější USB C. Je to trošku škoda, na druhou stranu chápeme, že vzhledem k příznivé ceně, která při představení činí 8.990 Kč, bylo potřeba učinit i nějaký ten kompromis.

Focení s „ásedmičkou“ je radost

To hlavní, na co asi většina z vás čeká, jsme si záměrně nechali na konec. Ano, jdeme hodnotit fotoaparáty. Začneme předním snímačem, který oplývá 24 megapixely. Zajímavostí je také možnost použití LED blesku při focení selfíček. Celkově musíme přední foťák pochválit. Nabízí mnoho možností, jak selfie vylepšít, nechybí ani zábavná funkce AR Emoji. Selfie z telefonu si můžete prohlédnout v galerii níže.

A teď k hlavnímu fotoaparátu. Ten je vybaven třemi snímači, které mají 24, 8 a 5 megapixelů. Jedná se o hlavní širokoúhlý objektiv, který snímá v 77 stupňovém úhlu, ultraširokoúhlý objektiv, který zvládne dokonce úhle 120 stupňů a třetí objektiv, který slouží k úpravě hloubky ostrosti snímků. Právě díky němu docílíte efektního rozmazání pozadí. Rozhraní fotoaparátu je, jak jsme již u Samsungů zvyklí, velmi intuitivní a dobře se s ním pracuje. I když se spolehnete na automatický režim, telefon snadno rozpozná scénu a nastavení fotoaparátu upraví. Fotky ve dne jsou vydařené, na střední třídu bychom si troufli říci, že výrazně nadprůměrné. I v interiéru jsme byli překvapení tím, co telefon dokáže. Za šera a nedostatku světla přibývá zkreslení a drobný šum, není to ale nic, na co bychom v této kategorii nebyli zvyklí a i fotky za zhoršených světelných podmínek hodnotíme kladně. Pokud se na to cítíte, můžete vstoupit do režimu PRO, kde lze manuálně nastavit všechny hodnoty, které jsou potřebné pro dokonalou fotku a užít si ještě lepších výsledků. Vida, která lze telefonem pořídit, patří ke slušnému standardu, bez optické stabilizace nelze čekat zázraky, na druhou stranu je videozáznam ostrý a chválíme zvuk videí, který je ve srovnání s konkurencí nadprůměrný.

Sečteno a podtrženo…

Celkově nám přijde, že se Samsung rozhodl více se soustředit na nejrozšířenější cenově dostupnou střední třídu a snaží se zákazníky nalákat na prvky, které zde nejsou úplně běžně dostupné. Vyzdvihneme především kvalitní Super AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a funkcí Allways ON, čelní fotoaparát s bleskem, velmi kvalitní zadní trojitý fotoaparát, luxusní zpracování těla telefonu, praktické umístění čtečky otisků a odvahu jít směrem bez použití výřezu v displeji. Na druhou stranu nejsme nadšeni z konektoru microUSB, díky kterému je mimo jiné pomalejší i nabíjení.

Pokud plánujete koupi telefonu v cenové relaci do 9.000 Kč a rádi si hrajete s fotkami, rozhodně stojí Samsung Galaxy A7 za zvážení. Obzvláště v efektní modré barevné variantě s ním navíc zaujmete své okolí. Nás tento test přesvědčil o tom, že Samsung ve střední třídě má co ukázat a že když se chce, všechno jde.

Fotogalerie

Nesmí chybět ani několik fotografií, pořízených právě tímto telefonem za pochmurného podzimního dne bez slunce:

Recenzovaný telefon Samsung Galaxy A7 můžete zakoupit zde: https://www.exasoft.cz/Default.asp?cls=stoitems&sps_i=1130&sps_v=galaxie7