Není to tak dávno, co jsme měli doma vypouklé CRT televize. Ten, kdo vlastnil model s úhlopříčkou větší než 70 cm, byl pán. Časy se ale mění a dnešní moderní LED televize dosahují úhlopříček, které při zachování rozumné ceny hravě atakují i metr a půl. Ne vždy ale musí větší znamenat i lepší.

Je známým faktem, že při výběru úhlopříčky televizoru je potřeba dbát na správnou pozorovací vzdálenost. Lidské oko ostří na jednotlivé body v návaznosti na jejich vzdálenosti. Pokud je pozorovací plocha příliš blízko, může dojít k únavě očí, bolestem hlavy a celkovému pocitu únavy s nemožností se na zobrazovaný obsah soustředit. V této spojitosti také vznikl relativně nový pojem, tzv. digitální únava.

Problém samozřejmě nastává i v případě, že na velkou dálku sledujete malou obrazovku. Tato situace je ale většině uživatelů známá z dřívějších časů a projevuje se jednoduše tím, že nejste schopni zachytit všechny zobrazované detaily a celkový zážitek ze sledování se značně snižuje.

Podle čeho volit úhlopříčku televize?

Věděli jste, že televizory s vyšším rozlišením vyžadují menší pozorovací vzdálenost, než ty s nižším? Je to dáno tím, že při vyšším rozlišení je na stejné ploše koncentrováno více bodů a samotný obraz je tak pro oko ostřejší a příjemněji čitelný. Pozorovací vzdálenost může ovlivnit také obnovovací frekvence. V praxi to znamená, že čím více Hertz (Hz) obrazovka má, tím více šetří vaše oči, protože obraz je obnovován rychleji a nedochází k nežádoucímu „blikání“, které náš zrak tak unavuje.

Jeden příklad z praxe:

Plánujete pořídit televizor s úhlopříčkou 50“ (127 cm)? Pokud bude mít obrazovka rozlišení 4K, můžete ji pohodlně pozorovat již ze vzdálenosti 93 cm. Bude-li však obrazovka disponovat rozlišením FullHD, budete minimální pozorovací vzdálenost činit 186 cm.

Naše kalkulačka vám poradí.

Připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku, do které stačí zadat rozlišení a úhlopříčku obrazovky. Kalkulačka vám vypočítá minimální vzdálenost pro její sledování.

Z nabídky televizorů vybírejte zde >>