Jak správně zvolit úhlopříčku televize?

Není to tak dávno, co jsme měli doma vypouklé CRT televize. Ten, kdo vlastnil model s úhlopříčkou větší než 70 cm, byl pán. Časy se ale mění a dnešní moderní LED televize dosahují úhlopříček, které při zachování rozumné ceny hravě atakují i metr a půl. Ne vždy ale musí větší znamenat i lepší.

Je známým faktem, že při výběru úhlopříčky televizoru je potřeba dbát na správnou pozorovací vzdálenost. Lidské oko ostří na jednotlivé body v návaznosti na jejich vzdálenosti. Pokud je pozorovací plocha příliš blízko, může dojít k únavě očí, bolestem hlavy a celkovému pocitu únavy s nemožností se na zobrazovaný obsah soustředit. V této spojitosti také vznikl relativně nový pojem, tzv. digitální únava.

Problém samozřejmě nastává i v případě, že na velkou dálku sledujete malou obrazovku. Tato situace je ale většině uživatelů známá z dřívějších časů a projevuje se jednoduše tím, že nejste schopni zachytit všechny zobrazované detaily a celkový zážitek ze sledování se značně snižuje.

Podle čeho volit úhlopříčku televize?

Věděli jste, že televizory s vyšším rozlišením vyžadují menší pozorovací vzdálenost, než ty s nižším? Je to dáno tím, že při vyšším rozlišení je na stejné ploše koncentrováno více bodů a samotný obraz je tak pro oko ostřejší a příjemněji čitelný. Pozorovací vzdálenost může ovlivnit také obnovovací frekvence. V praxi to znamená, že čím více Hertz (Hz) obrazovka má, tím více šetří vaše oči, protože obraz je obnovován rychleji a nedochází k nežádoucímu „blikání“, které náš zrak tak unavuje.

Jeden příklad z praxe:

Plánujete pořídit televizor s úhlopříčkou 50“ (127 cm)? Pokud bude mít obrazovka rozlišení 4K, můžete ji pohodlně pozorovat již ze vzdálenosti 93 cm. Bude-li však obrazovka disponovat rozlišením FullHD, budete minimální pozorovací vzdálenost činit 186 cm.

Naše kalkulačka vám poradí.

Připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku, do které stačí zadat rozlišení a úhlopříčku obrazovky. Kalkulačka vám vypočítá minimální vzdálenost pro její sledování.

Z nabídky televizorů vybírejte zde >>

You May Also Like

About the Author: Jan Vrožina

Co bych o sobě řekl? Vezmeme to heslovitě- marketingový manažer, fanda mobilních technologií, ve volném čase DJ, u ExaSoftu již více než 8 let.

11 Comments

 1. dobra hovadina, 55ku v UHD můžu sledovat z metru? 😀 😀 to mam otačet hlavou jak na tenise ne? řekl bych že 2 metry je odpovídající, nevím co tato kalkulačka má počítat, ale výsledek je vlastně k ničemu. doporučená vzdálenost by dávala smysl, kde to bude u 55ky někde mezi 2,5 až 3 metry. Pýs

  1. Fajčar : Tam se píše ale minimální, což znamená minimální riziko poškození zraku, doporučená je samozřejmě vyšší 😉 Chtělo by to trochu přemýšlet nad tím co člověk čte

  2. Dobrý den,

   děkujeme za komentář.
   Při tvorbě kalkulačky jsme vycházeli z údajů, které poskytují výrobci televizorů. Možná jste trošku přehlédnul fakt, že uvedené vzdálenosti prezentujeme jako minimální. Věříme, že po této informaci je již pro Vás článek i výpočet jasnější.

   JV

 2. Minimální vzdálenost je dobrá asi pro úlné lamy, lepší by byla informace o doporučené vzdálenosti.
  BTW: k čemu sbíráte osobní údaje komentujích, jak je s těmito údaji nakládáno, po jakou dobu je zpracováváte, jaká jsou má práva?

  1. Však ty jsi úplná lama, ne? A ty kecy okolo? Teď jsi si užil svých pár minut slávy, nabušil ego, vyblil pár nesmyslů a zase zalezeš do nory, viď? Pro mě článek oka, nevěděl jsem, že rozlišení hraje takovou roli, dík za to!

   1. Tak ještě jednou. Dá se dívat na 4K 55″ z cca 1m? Podle této kalkulačky – ANO dá. Dá se na 55″ dívat z cca 1m pohodlně. NE – nedá. LAMA vezme tento článek, půjde, koupí 55″ do místnosti 2×3 metry.Tak bude na tu 55″ koukat z toho metru asi. Myslíš si, že pak bude spokojen? Asi nebude.

     1. Tak to je fakt pádný argument. Nevím kdo si tady „honí ego“ , nebo co jiného psaním vulgárností.

  2. Ta kalkulačka luxus hledal jsem na google minimalní vzdalenosti a našel tady díky. A ty osobní údaji ty musíš mít dobře vymleto v hlavě.

 3. A když máme kvůli špatné dispozici pokoje v pronajatém bytě vzdálenost 4 metry? Taková televize se ani nedělá, HD se dělají jen malé a na Full HD atd je podle kalkulačky potřeba sedět blízko… Děkuji za radu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.