V ČR byla po dlouhém čekání konečně spuštěna služba Apple Pay. Možná i díky tomuto kroku se nyní, více než kdy předtím, začalo hovořit o platbách mobilním telefonem. A protože takto snadno můžete zaplatit i v síti prodejen ExaSoft, pokusíme se stručně nastínit, jak a za jakých podmínek tato služba funguje.

Co budu potřebovat?

Abyste mohli platit chytrým telefonem, potřebujete přístroj s operačním systémem Google Android 4.4 a vyšším, případně Apple iOS. Telefon musí také podporovat funkci NFC (Near Field Comunication). Další podmínku je, aby tuto službu podporovala Vaše banka a její bankovní aplikace. S Android telefony v současnosti můžete platit, pokud máte například Equa bank, Komerční banku, mBank nebo Moneta Money Bank. S Apple Pay nemají problém třeba Air Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank nebo Twisto. Vzhledem k tomu, že se jedná o žhavý trend, většina bank na zavedení možnosti plateb mobilem pracuje.

Výsledek obrázku pro apple pay

Jak platba probíhá?

Je to jednoduché. V mobilním telefonu musíte mít zapnutu funkci NFC, v bankovní aplikaci nastaveny platby telefonem (podrobný návod najdete na stránkách své banky, případně vám rádi poradí na infolince) a telefon spárován s vaší bankovní kartou. V obchodě pak u pokladny přiložíte telefon k platebnímu terminálu. Peníze se odečtou z vašeho účtu a je hotovo.

Související obrázek

Jde to i hodinkami

Na závěr ještě dodáme, že pro maximální usnadnění lze platit také vybranými chytrými hodinkami. Opět platí, že tyto musí podporovat funkci NFC a zároveň by k nim měla být aplikace, která platby umožní. Mezi výrobce chytrých hodinek, kteří tuto funkci podporují, patří například Garmin a Fitbit, Apple ale i spousta dalších značek, jejichž modely běží na operačním systému Android Wear.

Jak je to s bezpečností?

Platby mobilem jsou momentálně nejbezpečnějším způsobem, jak zaplatit za svůj nákup. Hlavní výhodou je, že nemusíte vytáhnout platební kartu, díky čemuž nemohou být zneužity údaje, které jsou na ní uvedeny. Rozhodně doporučujeme váš telefon ochránit silným heslem, případně otiskem prstu či biometrií. Zabráníte tak případnému zneužití.