Znáte ten klasický případ, kdy v telefonu máte jeden konektor, na bezdrátových sluchátkách druhý a pro nabíjení chytrých hodinek používáte třetí typ? Nic neobvyklého. Možná se ale situace brzy změní.

Snaha EU o univerzální nabíječku

Je to stále stejná písnička. Už od roku 2014 usilují evropští úředníci o sjednocení konektorů u elektroniky. Mimo ryze praktického důvodu argumentují i ekologickou stránkou věci, kdy díky odlišným standardům je zbytečně vyráběno více kabelů, redukcí atd.

V první fázi šlo jen o doporučení, které však většina výrobců úspěšně ignorovala. Nyní však bylo znovu otevřeno jednání o zavedení směrnice, která počítá s použitím jednotné nabíječky s nejuniverzálnějším konektorem USB C napříč běžnou elektronikou, jako jsou tablety, telefony, nositelná a další drobná elektronika. V plánu je dokonce i to, že by v balení nové elektroniky samotná nabíječka chyběla úplně. Nabízí se tak otázka, jak by se k situaci postavila společnost Apple, která u svých zařízení dlouhodobě používá vlastní konektor Lightning. Zatím Apple vydal stanovisko, že s tímto postupem nesouhlasí s vysvětlením, že by mohlo dojít k omezení inovací a uživatelských výhod.

Necháme se tedy překvapit, co v tomto ohledu přinese rok 2020 a situaci budeme nadále sledovat.

S jakými konektory se můžeme setkat?

V současné době se můžeme setkat s následujícími konektory:

USB C

První zařízení s tímto konektorem se začala objevovat v roce 2014. Jde tedy o nejnovější konektor pro mobilní přístroje. Jeho hlavní výhodou je skutečnost, že při zasouvání nemusíte řešit strany, je plně symetrický. Mimo datové propustnosti až 10 GB/s může být použit k nabíjení až 5 A při 20 V, což znamená až 100 W.

Výsledek obrázku pro usb c

Micro USB

Jde o starší verzi USB, která je dosud používána v některých základních modelech telefonů, především pak v tlačítkových, případně nejlevnějších smartphonech. Mimo to se s micro USB můžeme setkat u některého příslušenství, jako jsou bezdrátová sluchátka a některé modely fitness náramků. Oproti modernímu USB C je nabíjení prostřednictvím tohoto konektoru až 40x pomalejší, což představuje jednu z hlavních nevýhod.

Výsledek obrázku pro micro usb

Mini USB

Tento konektor je pomalu ale jistě na ústupu. Byl hojně používán například u automobilových navigací, některých starších tabletů, čteček elektronických knih a především u foto a video techniky. Do dnes se s ním můžeme setkat u některých fotoaparátů a autokamer. Konektor je všeobecně rozměrnější a díky pomalému nabíjení pro moderní telefony a tablety nepoužitelný.

Výsledek obrázku pro mini usb

Lightning

Tento konektor byl vyvinut společností Apple a poprvé byl představen v roce 2012 v telefonu Apple iPhone 5. Od té doby se stalo pravidlem, že je jím vybaveno každé nové zařízení tohoto výrobce. V roce 2014 byl konektor vylepšen pro přenos audia.

Výsledek obrázku pro lightning cable original