Pokud jste technologičtí nadšenci nebo si zkrátka jen chcete co nejvíce zpříjemnit sledování oblíbených filmů a pořadů, jistě jste se již mnohokrát zamýšleli nad tím, jak vizuální vjem ještě zdokonalit. A slyšeli jste o vychytávce s názvem Ambilight?

Před nedávnem jsem si řekl, že by bylo vhodné po třech letech vyměnit svůj stávající televizor. Hlavním důvodem byla touha sledovat filmy ve 4K, což má televize nepodporovala. Začal jsem se tedy poohlížet po všech možných variantách a na první pohled mě zaujala krásně barevná světélka okolo obrazovek některých televizí značky Philips. Začal jsem tedy zkoumat parametry, samotný design i princip fungování onoho kouzelného podsvícení.

Jak vlastně Ambilight funguje?

Řeknu vám to naprosto laicky. Televize „sleduje“, jaké barvy jsou promítány ve které části obrazovky, a podle toho promítá ze zadní části na zeď prostřednictvím barevných LED diod stejné odstíny, které pak vytváří pocit „rozšíření obrazovky“. Navíc lze s televizí spárovat i speciální žárovky Philips HUE, které umístíte v místnosti a výsledný efekt ještě prohloubíte.

Televizory Philips Ambilight OLED+, OLED a LED | Philips

Které televize tuto funkci mají a podle čeho vybírat?

Technologii podsvícení Ambilight má patentovánu společnost Philips. Neexistuje žádný další výrobce, který by něco podobného nabídl. Samotný Ambilight se dělí ještě na třístranný, který se vyznačuje podsvícením, vyzařujícím ze tří stran a na čtyřstranný, kde je navíc podsvícena i část pod obrazovkou, což zaručí ještě větší barevný efekt. Prvně zmíněnou variantou jsou vybaveny všechny aktuální modely.

Image result for philips ambilight

Moje první dojmy a zkušenosti

S krabicí, ve které byla zabalena nová televize, jsem pospíchal domů. Zapojil jsem ji na své místo, připojil k Wi-Fi a začala aktualizace software. Už během toho začaly svítit ledky po bocích obrazovky. Pak jsem přešel na nastavení, ve kterém jsem zvolil barvu zdi (ono to vážně umí míchat barvy led diod tak, aby byl výsledek v kombinaci s barvou zdi věrný). Pak začala show! Ať už jsem pustil film, dokument nebo videoklip, nemohl jsem se barev, které televize promítala na zeď, nabažit. Postupně jsem zjistil, že jde nastavit i možnost, kdy světla blikají podle zvuku, takže si můžete udělat i takovou „domácí diskotéku“.

Image result for philips ambilight

Pamatuji časy, kdy televize s technologií Ambilight stály oproti klasickým modelům ostatních výrobců spoustu peněz. Ta doba je naštěstí pryč a nyní můžete mít takovou televizi za cenu, která je téměř stejná, jako u běžných televizí. Určitě doporučuji se na modely Philips Ambilight minimálně podívat, budete mile překvapeni stejně, jako jsem byl já.

Zobrazit nabídku Philips Ambilight TV s pětiletou zárukou >>