OLED displeje se doslova stávají hitem v moderní elektrotechnice. Objevuje se stále více chytrých telefonů, hodinek a televizorů s těmito zobrazovači. Jak je to ale s jejich životností?
Jak to funguje?
Na začátek by bylo dobré zrekapitulovat, jak to vlastně funguje.
OLED, celým názvem Organic light-emitting diode, využívá systém, který je tvořen z organických světelných bodů. Každý z nich produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů pak vytváří mozaiku barev, kterou pak lidské oči vnímají jako kompletní obraz. Hlavní výhodou této technologie jsou věrné a plné barvy spolu s možností ztenčení samotné obrazovky na neuvěřitelně tenoučkou placku. Velkým plusem, kterému se nedokázala zatím přiblížit žádná další technologie, je naprosto dokonalé zobrazení černé barvy, kdy v daný moment jsou světelné body zhasnuté a neprodukují žádné rušivé světlo.

Má to vůbec nějaká negativa?
Ano, má, neexistuje dokonalé řešení, vše má své mouchy. V případě OLED obrazovek je hlavním problémem tzv. „vypalování obrazu“. Všimli jste si, že např. PC monitory nejsou nikdy vybaveny obrazovkou OLED? Má to jednoduchý důvod. Pokud je na OLED dlouhou dobu zobrazen statický neměnný obsah, dojde k lidově řečeno „únavě“ jednotlivých pixelů, které následně ztrácejí jas a na obrazovce jdou díky tomu vidět mapy, čímž je obraz znehodnocen. U monitorů je riziko neměnného obrazu docela vysoké, proto se zde tato technologie nehodí. Televize tento problém řeší mnoha ochrannými systémy. Věděli jste, že obraz na OLED obrazovkách se neustále lehce pohybuje tak, aby nedocházelo k tomu, že jednotlivé body budou stále svítit stejně? Navíc v případě delší nečinnosti se automaticky zapíná spořič obrazovky, kdy jsou body vypnuty. Zároveň funguje automatizovaný mechanismus, kdy po každém vypnutí televize probíhá něco jako zrychlené „čištění obrazovky“, při kterém jsou jednotlivé body regenerovány. Po delším časovém intervalu pak dochází k hloubkovému čištění, které může trvat i více než hodinu. I proto se důrazně nedoporučuje vypínání OLED televizí z elektrické zásuvky.

Vypálí se nebo ne?
Z vlastních zkušeností, kdy jsem se za poslední půlrok setkal se třemi zařízeními s vypálenou OLED obrazovkou, mohu říci, že za určitých extrémních podmínek k tomu může dojít. Prvním takto poškozeným přístrojem byl telefon Huawei, který byl vystaven na prodejně a došlo k tomu, že v předváděcím režimu vyskočilo okénko s varovnou hláškou. To na displeji svítilo několik dní. Následně po restartu telefonu zůstalo v displeji právě toto okénko zřetelně vypáleno a byla nutná výměna celého OLED panelu.
Podobnou zkušenost mám i s vystavenou OLED TV, na které běžel pravidelně několik měsíců v kuse demo mód, který ve smyčce zobrazoval stejný obsah. Asi by se nic nestalo, kdyby po vypnutí televize nedošlo také k přerušení dodávky elektrické energie, což mělo za následek to, že několikrát po sobě nedošlo k „čištění“ zobrazovacích pixelů. Výsledkem byly viditelné mapy, kterých se již nešlo zbavit.
Třetím případem byl opět telefon, tentokráte Samsung Galaxy S8, u kterého při uvedení do továrního nastavení a modré obrazovce byly zřetelně vypálené některé ze stále zobrazených prvků – horní lišta a spodní ovládací Android prvky. K tomuto poškození došlo po jednom roce používání a zde, jako v jediném ze tří zmíněných případů, se tak stalo za standardního používání vlivem vady displeje.

Co říci závěrem?
Moderní OLED displeje jsou proti vypálení za běžného používání dostatečně chráněny. Jsou ale mnohem náchylnější na poškození než klasické LED či vylepšené QLED, NanoCell, PLED atd. V určitých nestandardních situacích a extrémních podmínkách může dojít k jejich nevratnému poškození. Pokud však nemáte v plánu zobrazovat dlouhodobě stejný a statický obsah, není se čeho bát a barevné podání s dokonalou černou za to rozhodně stojí.
Co když se budu dívat doma na tuto OLED tv a vypadne proud, vinnou dodavatele elektřiny, to se stává třeba čtyřikrát nebo pětkrát do roka a nestává se to jen při bouři. Jednotlivé body se nestačí zregenerovat a já s tím nic nezmůžu a tv je zase o něco blíže k zániku , nebo dojde k přetížení nějakého spotřebiče jinde v domě a vypne se proud zase. Asi budu stále preferovat klasický LED obraz i když není tak hezký. Moje 6 let stará LED LG má i po šesti letech stále obstojný obraz.
Tak to byste asi musel bydlet někde na vystrkově, že by tak často vypadával proud.
Pokud někdo v takové lokalitě bydlí a má poddimenzované jističe, určitě si nebude kupovat Hitech produkt a bude mít klasickou LED TV. Jako nasimulovat, kdyby jak by, se dá cokoliv. V reálu bych chtěl vidět člověka, že by mu tak často vypadával proud.
Za mne osobně. Mám 3 letou zkušenost s OLED TV LG 65“, kterou vlastním. Používá se doma denně cca 4-6 hodin na TV programy, filmy a Xbox. Krom pozitiv, o kterých je všude možně psáno, dokonalé černé, atd. nemohu na TV říct ani slovo z negativního pohledu. Prostě odezva, barvy, zážitek z 4K filmů je dokonalý. Možná jediné negativum je cena, já za TV dal 90 tis., což není zrovna málo a vím, že mnoho lidí by to hned na začátku odradilo.
Když jsme u vypalování. Nepoznal jsem doposud žádné vypálené body, či nějak jinak zbarvené fleky. TV si žije svým životem, čistí se automaticky. Mám zaplou funkci posuvu obrazu a kdybych trpěl trpěl výpadky proudu, čištění pixelů se dá spustit ručně v menu TV.
Nejsem žádný placený pisálek společnosti LG, pouze píši své osobní zkušenosti.
Takto časté výpadky jsou bohužel realitou. Bydlím ve vesnické lokalitě nejdelší Uptime na zařízeních jsem zatím měl 87 dní. Jističe předimenzované pojistky 3x50A pro barák. Distribuce bohužel není neomylná a výpadka prostě jsou a budou. Občas se jedná i jen o mikro výpadky. Občas si to vyhodím sám když opravuji různá zařízení 😀 Zeptejte se například poskytovatelů Internetu ti vám potvrdi že výpadky se stávají velmi často.
Jsem sice taky Pražák (abych někoho neurazil tak „Pražan“) ale nevím, proč by měl někdo, kdo bydlí – dejme tomu – v okolí Volar na Šumavě, jezdit dodnes na nákupy volským potahem a koukat na Teslacolor z roku XY. A to jen proto, že tam vypadává běžně dodávka elektřiny třeba dvakrát do měsíce. A to nemusí být ani nějaká silnější bouřka, stačí aby trochu víc fouklo. Ale ani to vůbec nemusí! Já sám jsem tam během posledního pětitýdenního podzimního pobytu zažil takový, ne kratší než osmihodinový výpadek třikrát. A to nebyla žádné meteorologické extrémy. Stačilo, že tam připojovali nějakým ruským zbohatlíkům u Lipna nový barák. Tak bych skoro doporučil, sdělovat kolik si mohu dovolit dát za TV kamarádům v hospodě, tedy pokud to slupnou, koupit si nové adidastenisky s osmi pruhy ve vietnamském shopu a spíš víc přemýšlet, než začnu blouznit.
Díky za příspěvky do diskuse. Co se týče častých výpadků proudu, je to pro OLED TV vcelku velký problém. Setkal jsem se s televizí, která byla po určitý čas vypínána tak, že došlo k odpojení od přívodu elektřiny. Na její obrazovce bylo opravdu znatelné poškození v podobě map a fleků. Situace se dá částečně řešit záložním zdrojem, ale to už jdeme do extrémů. Jinak, jak zde píše uživatel Payas, při standardním používání se obrazovka jen tak nepoškodí, vadí jí ale neobvyklé situace (statický obraz po dlouhou dobu, určité „stereotypy“, které jsou na obrazovce zobrazovány často a opakovaně a náhlé přerušení dodávky proudu). Sám OLED TV používám, takže mohu hovořit z vlastní zkušenosti.
Proč bych kupoval televizi ke které si musím důkladně nastudovat manuál, jak se SPRÁVNĚ dívat. Sledovat čas, zapínat čištění obrazu, odstranění šumu, aktivovat zeslabení podsvícení LOGA tv stanice, optimalizoval jas na max 60%, jednou za měsíc nezapomněl pustit hodinové čištění a restart obnovy pixelů, potom průběžně kontroloval na barevném šedivém, žlutém, červeném, zeleném a modrém pozadí, jestli nemám něco vypálené a nevím bůhví co ještě? To je jako dokonalá TV? V čem tkví její dokonalost? V dokonale černé barvě? Tak to je asi tak to jediné PLUS, která z mého pohledu OLED TV nabízí, ale opět jen tehdy, když sedím v dokonale černé místnosti bez osvětlení. Takže ne děkuji, riziko vypálení nejsem jako hráč Playstationu ochoten podstoupit. QLED od Samsungu mi za podobné peníze nabídne vrcholný model s takřka podobnou černou, bez ostatních výše uvedených neduhů OLEDU.
Můj názor, nikomu ho nevnucuji. Chceš OLED? Kup si OLED a rizika si nes sám. Já se chci při sledování televize bavit a né hlídat a strasovat se.
Koukám, že technický masochismus se zase začíná stávat realitou běžného dne. A já měl za to, že tyto nesmyslné argumentační boje jsou už minulostí. V paměti mám nekonečné debaty na téma co je lepší, zda technologie LCD nebo plasma… A je to tu zas, tentokrát v podání OLED vs QLED. No tak….některé argumenty okolo jsou opravdu k smíchu. Každý rozumný si koupí takovou technologii, kterou podle popisu výrobce využije. Pokud si někdo koupí do lesa sporťák nebo naopak na okruh SUV, tak je blbec a každé hanění je tak trochu mimo. Každý si dnes může snadno zjistit, k čemu je OLED ideální. I to, že ke konzoli, PC, CNN, reklamě a podobně se moc nehodí, navíc při špatném nastaveni a obsluze. Takže pokud je problém, není zcela jistě na straně technologie, ale uživatele. Ostatně tak jako vždy a všude:D.
Zdravím, máš 100% pravdu. Jenže oni výrobci, ale zejména prodejci na riziko vypálení obrazu moc zákazníky neupozorňují.
Já osobně jsem se při výběru nové TV nechal uchvátit kvalitou obrazu OLED a při výběru vhodné TV jsem při recenzích uživatelů narazil na téma rizika vypálení obrazu a začal jsem zjišťovat, že toto riziko reálně existuje, a že se nejedná o pouhý mýtus.
Samo sebou se podle zjištěných zkušeností zařídím a půjdu do QLEDU, i když v „nestranných“ recenzích je při testech OLED hodnocen jako nejlepší herní TV, ale o riziku vypálení při nevhodném používání se vůbec nezmiňují, nebo riziko bagatelizují, a tak může potencionálně neznalý kupec čelit nepříjemnému zážitku, což u QLEDu nehrozí.
LG OLED55E7N po 2 1/2 roce používání vypálena v horní části obrazovky cca 15 cm po sledování webu SEZNAM.CZ .
Po této zkušenosti už OLED TV nikdy !!!
Po 2 letech a 5 dnech LG OLED model 2018 vypalil 2 pruhy do spodni casti panelu viz video 🙁 https://youtu.be/S32TErz5TOo