OLED displeje se doslova stávají hitem v moderní elektrotechnice. Objevuje se stále více chytrých telefonů, hodinek a televizorů s těmito zobrazovači. Jak je to ale s jejich životností?

Jak to funguje?

Na začátek by bylo dobré zrekapitulovat, jak to vlastně funguje.

OLED, celým názvem Organic light-emitting diode, využívá systém, který je tvořen z organických světelných bodů. Každý z nich produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů pak vytváří mozaiku barev, kterou pak lidské oči vnímají jako kompletní obraz. Hlavní výhodou této technologie jsou věrné a plné barvy spolu s možností ztenčení samotné obrazovky na neuvěřitelně tenoučkou placku. Velkým plusem, kterému se nedokázala zatím přiblížit žádná další technologie, je naprosto dokonalé zobrazení černé barvy, kdy v daný moment jsou světelné body zhasnuté a neprodukují žádné rušivé světlo.

Výsledek obrázku pro oled tv

Má to vůbec nějaká negativa?

Ano, má, neexistuje dokonalé řešení, vše má své mouchy. V případě OLED obrazovek je hlavním problémem tzv. „vypalování obrazu“. Všimli jste si, že např. PC monitory nejsou nikdy vybaveny obrazovkou OLED? Má to jednoduchý důvod. Pokud je na OLED dlouhou dobu zobrazen statický neměnný obsah, dojde k lidově řečeno „únavě“ jednotlivých pixelů, které následně ztrácejí jas a na obrazovce jdou díky tomu vidět mapy, čímž je obraz znehodnocen. U monitorů je riziko neměnného obrazu docela vysoké, proto se zde tato technologie nehodí. Televize tento problém řeší mnoha ochrannými systémy. Věděli jste, že obraz na OLED obrazovkách se neustále lehce pohybuje tak, aby nedocházelo k tomu, že jednotlivé body budou stále svítit stejně? Navíc v případě delší nečinnosti se automaticky zapíná spořič obrazovky, kdy jsou body vypnuty. Zároveň funguje automatizovaný mechanismus, kdy po každém vypnutí televize probíhá něco jako zrychlené „čištění obrazovky“, při kterém jsou jednotlivé body regenerovány. Po delším časovém intervalu pak dochází k hloubkovému čištění, které může trvat i více než hodinu. I proto se důrazně nedoporučuje vypínání OLED televizí z elektrické zásuvky.

Výsledek obrázku pro oled tv thin

Vypálí se nebo ne?

Z vlastních zkušeností, kdy jsem se za poslední půlrok setkal se třemi zařízeními s vypálenou OLED obrazovkou, mohu říci, že za určitých extrémních podmínek k tomu může dojít. Prvním takto poškozeným přístrojem byl telefon Huawei, který byl vystaven na prodejně a došlo k tomu, že v předváděcím režimu vyskočilo okénko s varovnou hláškou. To na displeji svítilo několik dní. Následně po restartu telefonu zůstalo v displeji právě toto okénko zřetelně vypáleno a byla nutná výměna celého OLED panelu.

Podobnou zkušenost mám i s vystavenou OLED TV, na které běžel pravidelně několik měsíců v kuse demo mód, který ve smyčce zobrazoval stejný obsah. Asi by se nic nestalo, kdyby po vypnutí televize nedošlo také k přerušení dodávky elektrické energie, což mělo za následek to, že několikrát po sobě nedošlo k „čištění“ zobrazovacích pixelů. Výsledkem byly viditelné mapy, kterých se již nešlo zbavit.

Třetím případem byl opět telefon, tentokráte Samsung Galaxy S8, u kterého při uvedení do továrního nastavení a modré obrazovce byly zřetelně vypálené některé ze stále zobrazených prvků – horní lišta a spodní ovládací Android prvky. K tomuto poškození došlo po jednom roce používání a zde, jako v jediném ze tří zmíněných případů, se tak stalo za standardního používání vlivem vady displeje.

Výsledek obrázku pro smartphone oled

Co říci závěrem?

Moderní OLED displeje jsou proti vypálení za běžného používání dostatečně chráněny. Jsou ale mnohem náchylnější na poškození než klasické LED či vylepšené QLED, NanoCell, PLED atd. V určitých nestandardních situacích a extrémních podmínkách může dojít k jejich nevratnému poškození. Pokud však nemáte v plánu zobrazovat dlouhodobě stejný a statický obsah, není se čeho bát a barevné podání s dokonalou černou za to rozhodně stojí.