Elektrická vozítka různého tvaru a výkonu se těší stále větší oblibě a už zdaleka se nejedná o módní výstřelek, ale o běžnou součást denního života hlavně mladší generace. Podle čeho ale vybírat?

Co si pořídit?

Mezi prvními elektrickými vozítky byl mnohým jistě dobře známý Segway. Tato elektrická dvoukolka byla už od svého uvedení na trh velmi propracovaná, nabízela skvělou mobilitu, slušný dojezd a zábavné jízdní vlastnosti. Jedinou nevýhodou vyla vysoká cena, díky které si podobnou „hračku“ nemohl pořídit úplně každý. Dnes už se ale nevyrábí.

Postupně se začaly objevovat různé alternativy v podobě elektrických hoverboardů, což je zjednodušeně řečeno podložka se dvěma koly, elektromotory a baterií, na které lze jezdit, aniž by jezdec vyvinul jakékoli úsilí.

Nejvíce se ale dnes setkáte s elektrickými koloběžkami. Tyto velmi kompaktní dopravní prostředky nabízejí skvělé řešení do přeplněného města, jsou ideální například pro dojíždění do školy, do zaměstnání nebo jako záložní dopravní prostředek do kufru auta.

Podle čeho koloběžku vybírat?

Při výběru klaďte maximální důraz na kapacitu baterie. Ta totiž udává, jaký dojezd bude vaše vozítko mít, potažmo jak často budete muset nabíjet. Maximální dojezd se obvykle v ideálních podmínkách pohybuje okolo 25 km, výjimkou ale nejsou stroje, které zvládnou i 60 km. Dalším neméně důležitým parametrem je maximální nosnost. Ta stanoví, jak těžkého řidiče vozítko uveze. Navíc tento údaj také vypovídá o celkové robustnosti a bytelnosti zpracování. Myslete ale i na celkovou hmotnost koloběžky, obzvláště pokud ji potřebujete přenášet do schodů a častěji s ní manipulovat. Mějte na paměti, že takových 17 kg se slušně pronese. Určitě doporučujeme volit prostředek s co nejvyšší možností zatížení. Nesmíme vynechat ani maximální možnou rychlost. I když se to nezdá, jet na koloběžce dvacetikilometrovou rychlostí je vcelku adrenalinový zážitek. Jsou ale i modely, které přesahují třicetikilometrovou metu. Pozornost věnujte také doplňkům, jako je osvětlení, zabezpečení formou „startování“ klíčem, stabilní stojan a konektivita s chytrým telefonem prostřednictvím BlueTooth. Nezapomeňte také na druh pneumatik, kdy ideální jsou ty vzduchové, velkou výhodou je ochrana proti defektu. Hodit se bude také stupeň odolnosti krytí IP. U takového stroje se nemusíte tolik obávat o případné poškození při provozu ve vlhku, například po dešti.

Kolik mě to bude stát?

Základní dětské elektrokoloběžky začínají na ceně okolo 4.000 Kč. Tyto jsou však skutečně určeny pro děti, čemuž odpovídá nízká nosnost a především subtilní konstrukce a jedná se spíše o hračku. Propracovanější modely pro dospělé, které nabízejí především větší kola a pevnější konstrukci, pořídíte zhruba okolo 7.000 Kč. S vyššími požadavky na dojezd, nosnost, maximální rychlost a kvalitu zpracování si připravte vyšší částku. Dá se ale říci, nad hranicí 10.000 Kč najdete slušně vybavené kousky.

Zobrazit nabídku elektrických koloběžek >>