Elektrická vozítka a koloběžky jsou hitem roku 2019

Určitě jste už na ulici potkali někoho, kdo se proháněl na vozítku, které bylo tiché, relativně rychlé a hbitě manévrovalo městem. Není divu, elektrické koloběžky a hoverboardy se těší velké oblibě a staly se hitem letošní sezony. V následujících řádcích si k nim povíme něco více.

Z čeho můžete vybírat?

Mezi prvními elektrickými vozítky byl mnohým jistě dobře známý Segway. Tato elektrická dvoukolka byla už od svého uvedení na trh velmi propracovaná, nabízela skvělou mobilitu, slušný dojezd a zábavné jízdní vlastnosti. Jedinou nevýhodou vyla vysoká cena, díky které si podobnou „hračku“ nemohl pořídit úplně každý. Postupně se začaly objevovat různé alternativy v podobě elektrických hoverboardů, což je zjednodušeně řečeno podložka se dvěma koly, elektromotory a baterií, na které lze jezdit, aniž by jezdec vyvinul jakékoli úsilí. Další (a nutno říci mnohem ovladatelnější) variantou jsou elektrické koloběžky. Tyto velmi kompaktní dopravní prostředky nabízejí ideální řešení do přeplněného města, jsou ideální například pro dojíždění do školy nebo jako záložní dopravní prostředek do kufru auta.

Podle čeho vybírat?

Ať už zvažujete elektrický hoverboard nebo koloběžku, klaďte při výběru důraz na kapacitu baterie. Ta totiž udává, jaký dojezd bude vaše vozítko mít, potažmo jak často budete muset nabíjet. Maximální dojezd se obvykle v ideálních podmínkách pohybuje okolo 20 km, výjimkou nejsou ale ani stroje, které zvládnou i 40 km. Dalším neméně důležitým parametrem je maximální nosnost. Ta stanoví, jak těžkého řidiče vozítko uveze. Navíc tento údaj také vypovídá o celkové robustnosti a bytelnosti zpracování. Určitě doporučujeme volit prostředek s co nejvyšší možností zatížení. Nesmíme vynechat ani maximální možnou rychlost. I když se to nezdá, jet na koloběžce dvacetikilometrovou rychlostí je vcelku adrenalinový zážitek. Jsou ale i modely, které atakují třicetikilometrovou metu. Pozornost věnujte také doplňkům, jako je osvětlení, zabezpečení formou „startování“ klíčem, stabilní stojan a případná konektivita s chytrým telefonem prostřednictvím BlueTooth.

KUGOO S1 Skládací elektrická koloběžka, bílá

Kolik mě to bude stát?

Základní hoverboard se dvěma motory o výkonu 350 W pořídíte za okolo 3.500 Kč. Zde se jedná spíše o hračku. Propracovanější modely, které nabízejí především větší kola a pevnější konstrukci, pořídíte zhruba o tisícovku dráž. Co se týče elektrických koloběžek, jejich cena začíná na zhruba 6.500 Kč, kde můžete čekat slušný dojezd, nicméně se musíte smířit s menšími kolečky a celkově méně robustní konstrukcí. Technicky lépe vybavené modely s bytelnější konstrukcí se pohybují okolo 10.000 Kč.

Saturn DEFIANT DF-GR 6.5H BLACK Kolonožka 6,5"