Věděli jste, že z každých deseti prodaných televizí je osm chytrých? Technologie jde neustále kupředu, a proto i uživatelé si čím dál tím více pořizují tzv. „chytrá zařízení“, která umějí něco navíc. Víte však, co všechno zvládne taková chytrá televize?

Trocha historie

Není to tak dávno, co většina lidí používala televizi výhradně ke sledování televizních stanic, tedy pro příjem pozemního, satelitního nebo kabelového vysílání. Někteří si k TV připojili herní konzoli, případně přehrávač DVD nebo Blu-ray. Pak přišly flashdisky, ze kterých jste si mohli snadno přehrát multimediální obsah přímo vložením do USB portu televizoru. Protože se však stále více obsahu a zábavy přesouvá na internet, začali na tento trend reagovat také výrobci.

Jak to vlastně funguje?

Chytrá televize, nebo chcete-li Smart TV, je připravena pro připojení na internet, ať už prostřednictvím Wi-Fi sítě, což v dnešní době představuje drtivou většinu, nebo prostřednictvím kabelu (LAN). Dále je vybavena operačním systémem. Ten se samozřejmě liší u každého výrobce. Z těch předních zmíníme LG a jejich WebOS nebo Samsung se systémem Tizen. Spousta značek pak využívá systém Android, jehož mutaci dobře znáte z chytrých telefonů. Právě přirovnání ke smartphonu je zde na místě, protože chytrá TV je vybavena podobnými vlastnostmi. Především jde o možnost instalace programů z „obchodu“, jak je označováno místo, ve kterém si volíte, co si do zařízení přejete nainstalovat, a také podporu prohlížení internetových stránek. S tím souvisí také možnost připojení bezdrátové klávesnice a myši, díky kterým můžete televizor ovládat podobně jako počítač.

Výsledek obrázku pro lg webos tv

K čemu to využiju v praxi?

Jistě mnoho z vás slyšelo pojem „červené tlačítko“, k jehož využívání často nabádají samotné televizní stanice. Pokud vlastníte chytrou TV, která má k dispozici internetové připojení, stiskem červeného tlačítka se dostanete do rozšířené nabídky dané stanice, ve které je k dispozici třeba videoarchiv odvysílaných pořadů, různé bonusy, zpravodajství a další obsah, který můžete sledovat kdykoli.

Související obrázek

Pokud vlastníte chytrou televizi, můžete využít i některé z mnoha streamovacích služeb, jako jsou například Lepší.TV, Netflix, HBO GO, YouTube atd., o kterých jsme se podrobně rozepsali v jednom z předchozích článků.

Další nespornou výhodou smart TV je možnost zrcadlení obrazovky vašeho chytrého telefonu nebo tabletu přímo na televizi. To se hodí třeba při prohlížení fotek z dovolené, případně kdykoli, když potřebujete sdílet obsah svého telefonu s větší skupinkou lidí tak, aby jej všichni viděli současně.

Výsledek obrázku pro android tv

Jde z obyčejné televize udělat chytrá TV?

Ano, i toto je možné. Funkce běžné starší televize můžete vylepšit několika způsoby. Tím prvním je připojení herní konzole, může to být Xbox nebo Playstation. Tyto mají svůj operační systém a lze díky nim nejen hrát hry, ale třeba přehrávat obsah výše zmíněných streamovacích služeb, případně procházet internet. Sofistikovanějším řešením jsou pak mediacentra, což jsou malé krabičky, obdoba mini PC s operačním systémem Android, které z obyčejné TV udělají plnohodnotnou chytrou televizi. Snadným řešením je také Google Chromecast, který umožní přehrávání obsahu např. z YouTube a zrcadlení obrazovky z internetového prohlížeče Google Chrome.

 1

Vyplatí se pořídit chytrou televizi?

Za nás určitě ano. Vzhledem k příznivému vývoji cen televizorů je rozdíl mezi „hloupou“ a chytrou TV opravdu minimální. Všechny současné trendy navíc směřují čím dál tím více k tomu, že obsah bude více a více distribuován prostřednictvím internetového připojení, takže pokud třeba v současnosti nemáte pro tyto funkce využití, myslete na budoucnost, kdy se vám smart TV určitě bude

Pokud byste si s výběrem televize nevěděli rady, pomůže náš průvodce.

Z nabídky chytrých TV můžete vybírat zde >>