Termín odpojení vysílačů byl aktualizován [xyz-ips snippet=“Updated“].

Není to tak dávno, co si spousta domácností  musela pořídit novou televizi nebo přijímač digitálního signálu, tzv. set top box. A už je tady další změna a televizní vysílání bude přecházet na novou technologii.

Proč?

Část vysílacího prostoru byla uvolněna mobilním operátorům pro zvyšující se nároky internetového připojení. Protože by zbylý prostor pro stávající vysílání nestačil, musí přijít nová efektivnější technologie. Tato technologie se jmenuje DVB-T2 a nejen že umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni, dokonce umožní vysílat dalším programům a ve vysokém rozlišení obrazu.

Kdy k přechodu dojde?

Postupné vypínání dosavadního vysílání ve formátu DVB-T začalo v druhé polovině roku 2019, dokončeno bude v roce 2021, kdy se bude již veškeré vysílání realizováno ve formátu DVB-T2. Samotné vypínání dosavadního formátu vysílání nebude plošné, ale bude se ukončovat postupně v jednotlivých regionech.

Důležitá data

30. června 2019 – Byly vypnuty všechny regionální stanice DVB-T.

Listopad 2019 – Bylo zahájeno vypínání celoplošných multiplexů a zahájení vypínání hlavních vysílačů celoplošných multiplexů DVB-T po celé republice s výjimkou Prahy. Vypínání hlavních vysílačů bude trvat do června 2020.

Srpen 2020 – Na tento měsíc bylo nově nastaveno kompletní vypnutí všech vysílačů DVB-T. Poslední vysílače budou vypnuty na Severní Moravě 27. 8. 2020.

Změna se vás NEdotkne, pokud:

  • Přijímáte televizní signál přes kabelovku, satelit nebo internetové vysílání (např. Lepší.TV,)
  • Máte televizi s zabudovaným přijímačem DVB-T2 + HEVC (označován také jako H.265). DVB-T2 označuje formát šíření signálu, HEVC pak obrazový formát, ve kterém budou programy kódovány. Tuto informaci zjistíte v manuálu televize, zpravidla se jedná o velkou část televizorů, které byly vyrobeny po roce 2015. Popřípadě si to můžete ověřit na těchto stránkách: www.dvbt2overeno.cz (menu vpravo nahoře).

Jaké je tedy řešení?

  • Ekonomickým řešením v řádu několika stokorun je nákup některého z řady přijímačů signálu DVB-T2, tzv. set top boxu, který snadno propojíte s televizí, stejně jako tomu bylo u set top boxů při první vlně digitalizace.
  • Můžete také tuto změnu využít jako příležitost k pořízení nové televize. Ty se za poslední roky výrazně změnily: nabízejí větší úhlopříčky, chytré funkce, ostřejší obraz, snadnější ovládání, nižší spotřebu energie a kompaktní design.

Zobrazit set-top boxy

Zobrazit televize s podporou DVB-T2