Pokud v dohledné době plánujete pořízení nového spotřebiče, připravte se na novinku, která je postupně zaváděna a od března roku 2021 bude povinná pro všechny výrobce a prodejce elektroniky. Řeč je o energetických štítcích, které doznají výrazných změn.

Co je to energetický štítek?

Zjednodušeně jde o kartičku, která přehledně zobrazuje energetickou náročnost (spotřebu energie) daného spotřebiče. V současnosti zde z pravidla figurovaly hodnoty od A+++, A++, A+ až po D. K tomu někteří výrobci uváděli procentuální úsporu oproti klasické „písmenkové“ třídě. Energetický štítek pak mimo jiné udává několik dalších informací, u ledniček například celkový objem, kapacitu mrazící části, nebo třeba hlučnost. U praček pak třeba objem prádla, délku nejkratšího pracího cyklu a opět i hlučnost.

Příklad původního energetického štítku.

Co se mění?

Protože označení kombinací písmeny a symbolů bylo pro značnou část spotřebitelů matoucí, v Česku a dalších zemích EU bude od března povinně zavedeno značení pouze písmeny bez dalších doplňků. Hodnocení energetických tříd bude znázorněno pouze samotnými písmeny na škále od A až po G. Neznamená to však, že by spotřebiče měly vyšší spotřebu. Pro představu – pračka, která dosud spadala do kategorie A+++, bude nyní zařazena do třídy B.

Předpokládá se, že z počátku na energetickou třídu A nedosáhne takřka žádný spotřebič. Hodnocení je takto nastaveno záměrně a počítá se s tím, že spolu s vývojem nových technologií a tlakem na ekologii, se nejúspornější třída A bude postupně zaplňovat novými ještě úspornějšími modely.

Mimo změny energetických tříd dojde také k umístění QR kódů přímo na štítek. Zákazníci si tak budou moci snadno pomocí chytrého telefonu načíst všechny potřebné informace a bude možné nahlédnout do evropské databáze EPREL. Díky tomu dojde k usnadnění porovnávání jednotlivých výrobků.

Vzor nového energetického štítku.

Kterých spotřebičů se změny týkají?

V první vlně od 1. března 2021 se změna energetických štítků dotkne domácích spotřebičů, mezi které patří chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. V druhé vlně bude od 1. 9. 2021 nové značení aplikováno na sortiment světelných zdrojů. U spotřebičů, jako jsou trouby, klimatizace nebo třeba kotle, se systém energetických štítků nemění.