Ať už zastáváte módu plnovousu, nebo do hladka oholeného obličeje, holicí strojek využijete tak či tak. Buď pro úplné oholení, nebo třeba pro úpravu kníru. Víte ale, z čeho můžete vybírat?

Základní typy

Volit můžete mezi planžetovými a frézkovými strojky.

Planžetový strojek, jak už z názvu vyplývá, používá pro holení planžety, které jsou základem jeho hlavice. Pod nimi jsou pak umístěny nože, které během provozu vibrují. Vousy se během holení dostávají do prostoru planžety, kde je zkrátí holící břit. Tohle řešení je vhodné především pro ty, kteří udržují kratší vousy pravidelným holením. Další výhodou je, že tolik nedráždí pokožku, takže jsou vhodné i pro muže, kteří jsou v oblasti obličeje citlivější.

Důležitými parametry u planžetových strojků jsou počty planžet, břitů, ale také četnost vibrací za sekundu. Čím je toto číslo vyšší, tím je holení hladší a snadnější.

Remington XF8505 Capture Cut - Planžetový holicí strojek
Planžetový strojek Remington

Druhými, již zmiňovaným typem, je frézkový strojek, který bývá někdy označován i jako hlavicový.

Princip fungování je opět zřejmý z názvu. Frézkové holicí strojky disponují dvěma až třemi holícími hlavami, které vykonávají krouživé pohyby, díky kterým dochází k zastřižení vousů. Tento typ strojků je ideálním řešením pro husté a dlouhé vousy. Díky použité technologii totiž nedochází tak často k bolestivému „tahání“. Tyto strojky ve srovnání s planžetovými vynikají výrazně tišším provozem.

Při výběru se určitě zaměřte na rychlost otáček hlav. Právě od tohoto parametru odvisí výsledná kvalita oholení.

Philips S5100/06
Hlavicový strojek Philips

Na co dalšího hledět při výběru strojku?

Před výběrem holicího strojku si ujasněte, jakou metodou chcete své vousy holit. Můžete zvolit buď suché, nebo mokré holení. Právě mokré holení bývá časté u mužů s citlivou pokožkou. Z tohoto důvodu je potřeba zvolit strojek s odolností proti vodě. Takový přístroj pak samozřejmě můžete použít jak na suché, tak i na mokré holení.

Beurer HR8000
Hlavicový strojek Beurer s nástavcem pro zastřihování

Podstatným parametrem při výběru je také způsob napájení. Můžete rozhodnout pro strojek s klasickým napájením z elektrické sítě. Ten mívá často díky vysokému příkonu i vyšší počet otáček/vibrací. Nevýhodou je naopak nemožnost použití ve sprše, případně na mokré holení, díky chybějící voděodolnosti. Oblíbenou variantou jsou pak akumulátorové strojky, které jsou napájeny vestavěnou baterií. Z velké většiny bývají díky tomuto řešení voděodolné, což mimo širších možností použití usnadní také jejich čištění. V minulosti jsme se mohli setkat také se strojky, které byly napájeny vyměnitelnými bateriovými monočlánky, ty jsou však již na ústupu. Když už jsme u těch akumulátorů, při výběru si dejte pozor také na výdrž baterie na jedno nabití. Dobrým standardem je, aby strojek vydržel alespoň 40 minut provozu. Špičkové modely samozřejmě zvládnou i násobek této hodnoty. Pokud se vám na dobití do plného stavu nechce příliš dlouho čekat, sáhněte po modelu, který disponuje rychlonabíjením.

Philips OneBlade QP2620/20
Planžetový strojek Philips OneBlade s nástavci

Pokud patříte mezi vyznavače částečně oholené tváře, kterou doplňují elegantní vousy, pak rozhodně sáhněte po holicím strojku s doplňkovou funkcí zastřihovače. Tyto modely jsou vybaveny přídavnými nástavci, díky kterým můžete snadno tvarovat svůj knírek, bradku nebo kotlety. U některých typů v balení dokonce narazíte na nástavce pro holení chloupků na těle. Obvykle však jde jen o doplňkovou funkci a plnohodnotný přístroj pro oholení těla ze sta procent nenahradí.

Z nabídky hlavicových strojků vybírejte zde >>

Z nabídky planžetových strojků vybírejte zde >>