Přišel čas nového standartu digitálního pozemního vysílání, který nese označení DVB-T2. Majitele starších televizorů budou muset buď svou TV vyměnit za nový model, nebo zakoupit set-top-box, který vše levně a elegantně vyřeší. Jak vybrat ten pravý si povíme v následujících řádcích.

Jak to funguje?

Set-top-box je „krabička“, která má v sobě přijímač digitálního televizního signálu. Jednoduše do ní tedy připojíte anténní výstup, zapojíte jí do elektrické zásuvky a nakonec prostřednictvím kabelu propojíte s TV. Set-top box pak ovládáte jeho vlastním ovladačem, na kterém nastavujete všechny potřebné funkce.

Podle čeho vybírat?

V první řadě je potřeba si říci, co od přístroje očekáváte. Existují modely, které umí nahrávat TV pořady, většina umí přehrávat multimediální obsah z flash disků nebo externích disků. Tyto funkce se můžou hodit.

Tesla TE-310 DVB-T2 HEVC FTA

Při výběru vhodného boxu se podívejte také na rozlišení, které podporuje. V nabídce najdete modely s podporou HD, Full HD nebo nejvyšší 4K (to zde slouží především pro obsah přehrávaný z USB flash disku). Vzhledem k tomu, že box většinou připojujete na starší televize, které disponují nanejvýše Full HD rozlišení, je 4K v tomto případě bezvýznamné.

Nejpodstatnější jsou však konektory, kterými je box vybaven. Obvykle to bývá HDMI, kterým disponuje drtivá většina „novějších“ televizorů. Pro opravdu starší kousky je pak potřeba zakoupit set-top-box s konektorem SCART. Dejte si pozor na set-top-boxy, které jsou primárně určeny pro PC, čemuž odpovídá absence potřebných konektorů.

Pokud chcete využívat svou televizi naplno, zvažte koupi set-top-boxu, který má v sobě obsaženy smart funkce, vestavěnou Wi-Fi a funkci HBB TV, která slouží pro použití tzv. „červeného tlačítka“. Takový přístroj pak budete moci mimo samotného příjmu digitálního signálu nového standardu použít také k přehrávání obsahu z YouTube, on-line streamovacích služeb, jako jsou Netflix či HBO GO, ale i ke stahování užitečných aplikací.

EMOS EM190-S HD HEVC H265

Protože po zapojení boxu budete používat především jeho ovladač a ten od TV můžete (kromě samotného vypnutí a zapnutí televizoru) s klidem odložit, hodí se vybrat přístroj s přehledným dálkovým ovládáním a plnohodnotnými tlačítky. Některé ovladače umí dokonce „namapovat“ tlačítka tak, že přímo ovladačem set-top-boxu vypnete a zapnete televizor.

Čistě subjektivní stránkou výběru je přehlednost ovládacího menu. To se liší u každého výrobce a záleží jen na vás, které bude vyhovovat nejvíce.

TeleSystem TS 6810 Stealth DVB-T2 H.265 HEVC přijímač

Posledním bodem je jazyk celého přístroje. Zda však můžete být klidní. Drtivá většina set-top-boxů, které jsou nabízeny na našem trhu, má přeložené menu do českého jazyka.

Kdy set-top-box potřebovat nebudete?

Pokud používáte pro příjem televizního signálu satelitní přijímač, nebo kabelovou televizi, investovat do set-top-boxu nemusíte. Uvedená vysílání nepoužívají frekvence digitálního pozemního signálu DVB-T2.

Pokud vlastníte televizor, který byl vyrobený po roce 2014, měl by již s velkou pravděpodobností v sobě mít tuner DVB-T2 zabudován. Tuto informaci si můžete ověřit v uživatelské příručce.

Kolik si mám připravit?

Základní set-top-boxy začínají na částce okolo 500 Kč. Pokud si připlatíte další zhruba tři stovky, získáte lepší konektivitu, praktický multimediální přehrávač, ve většině případů možnost nahrávání a robustnější dálkové ovládání. U modelů okolo 1.200 Kč už můžete najít i podporu „červeného tlačítka“ a propracovanější uživatelské rozhraní.

Zobrazit nabídku set-top-boxů >>