Tyčový mixér je jedním ze základních kuchyňských pomocníků. V následujících řádcích si povíme, na co se při výběru toho pravého modelu zaměřit tak, aby vaření bylo ještě příjemnější.

Čím více peněz, tím více „muziky“

Při výběru tyčového mixéru hraje ještě více, než kde jinde, klíčovou roli rozpočet. Cena totiž určuje, jak bohaté příslušenství bude v balení, no a právě toto příslušenství určuje „multifunkčnost“ mixéru. Nejlevnější modely nabízejí v podstatě samotné tělo přístroje a jeden mixovací nástavec s ocelovými noži. U dražších modelů najdete třeba šlehací metličky, mixovací nádobu, za pomocí které můžete připravovat smoothie či přímo v ní mixovat krémové polévky.

Sencor SHB 4260WH-EUE3 tyčový mixér
Tyčový mixér Sencor s doplňkovým příslušenstvím.

Kov nebo plast?

Při výběru tyčového mixéru je dobré myslet na materiál mixovací „nohy“. Levnější modely mají tuto součást vyrobenu z plastu. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že můžete bez obav z poškrábání mixovat i v teflonové či keramické nádobě. Tím ale výhody končí. Plast je logicky křehčí a neodolává vysokým teplotám. Při mixování vařící polévky může dojít k jeho deformaci.

Oproti tomu kovový nástavec je nejen vysoce odolný vůči mechanickému poškození, ale odolává i teplotám blízko bodu varu. Rozhodně jde tedy o robustnější řešení.

Když jsme u těch mixovacích nástavců, určitě potěší, když je tuto součást možno mýt v myčce na nádobí. Někteří výrobci to umožňují a uvádějí tuto schopnost v parametrech.

Orava RM-250 A
Tyčový mixér Orava s kovovým mixovacím nástavcem

A co výkon?

Jednotlivé mixéry se liší také svým elektrickým výkonem. Čím je tato hodnota, udávaná ve Wattech (W) vyšší, tím je přístroj výkonnější a má i vyšší otáčky. Základní modely začínají na 400 W, ty nejlepší se pohybují okolo hodnoty 1000 W. Údaj o maximálních otáčkách většina výrobců neuvádí, jak jsem již ale zmínil, vodítkem k této hodnotě je právě výkon.

Myslete na ergonomii

Důležitou vlastností je také to, jak mixér padne do ruky. Tento parametr je velmi subjektivní a to, co malá ruka neocení, silák s velkou dlaní naopak přivítá. Je tedy dobré vycházet z hmotnosti mixéru. Podle té se dá mnohé odvodit. Čím je přístroj lehčí, tím snadnější bude manipulace s ním. Vyšší hmotnost naopak značí lepší použité materiály a často i robustnější a výkonnější motor. Mixování s takovým přístrojem je pak mnohem jistější.

Ověřte si také údaj o délce napájecího kabelu. Bylo by nemilé, kdyby šňůra od nejbližší zásuvky nedosáhla nad sporák s hrncem s brambory, ze kterých chcete ušlehat pyré.

S ergonomií mají co dočinění také ovládací prvky. Obvykle u mixéru najdete kolečko nebo posuvník, na kterém nastavujete rychlost otáček přístroje. Pak je zde tlačítko, kterým spustíte proces mixování. Často bývá mixér vybaven také tlačítkem „Turbo“, které umožní najednou poskytnout maximální možné otáčky motoru. Před výběrem se podívejte, jak jsou tyto ovládací prvky rozmístěny a zda na ně při mixování pohodlně dosáhnete.

Braun MQ 7045
Prémiový tyčový mixér Braun s bohatým příslušenstvím.

Kolik si připravit?

Pokud se spokojíte se základním modelem s plastovou „nohou“, bez dalšího příslušenství a s maximálním výkonem okolo 400 W, pak na pořízení nového tyčového mixéru vystačí částka okolo 300 Kč.

Vybavenější přístroje s kovovou „nohou“, vyšším výkonem, obvykle nad hranicí 700 W a mnohdy už i s doplňkovým příslušenstvím, lze pořídit okolo tisícikoruny.

Když se přehoupneme nad hranici 2000 Kč, získáte pomyslnou špičku nabídky tyčových mixérů. Můžete se zde těšit na přístroj s výkonem okolo 1000 W, celokovovým tělem a dokonalou ergonomií.

Nabídku tyčových mixérů najdete zde >>