Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. V dnešní rozsáhlé nabídce je však výběr toho správného modelu mnohdy složitý. V následujících řádcích si povíme, na co se při nákupu nové pračky zaměřit.

Konstrukce a rozměry

Prvním a nejdůležitějším parametrem je typ konstrukce pračky. Zde je potřeba zvážit prostorové dispozice místnosti, ve které bude pračka používána. K dispozici jsou pračky s předním a s horním plněním. Druhý zmíněný typ je méně náročný na prostor a hodí se například pro umístění do malé koupelny či tam, kde není místa nazbyt. Tím, že prádlo plníte z horní části, ušetříte okolní prostor, který by byl potřeba k manipulaci s dvířky u modelu s předním plněním. Ten je naopak vhodný k zástavbě pod polici, do kuchyňské linky nebo třeba koupelnového nábytku. Výhodou předem plněné pračky je také možnost umístění za pomocí oddělovacího mezikusu samostatné sušičky na její horní část, čímž ušetříte mnoho místa.

Indesit BTW S6230P EU/N

Samozřejmostí je před koupí vyměření rozměrů prostoru, do kterého se má pračka vejít. Mimo šířky přední strany nezapomeňte také na hloubku. Ta se u jednotlivých modelů liší a pro prostorově náročnější instalace na trhu najdete tzv. „slim“ pračky, které sice pojmou méně prádla, ale díky své úzké konstrukci se vejdou téměř všude.

Gorenje WE62SDS

Se sušičkou, nebo bez ní?

Vybírat můžete buď z klasických praček nebo z modelů, které v sobě kombinují také funkci sušičky. V minulosti byly takové typy díky své vyšší ceně méně dostupné, nyní již příplatek není tak vysoký. Oproti klasické pračce je takový model mnohem užitečnější, protože prádlo z něj vytahujete téměř suché a není nutno jej zdlouhavě sušit. Je ale potřeba myslet na to, že sušení v kombinované pračce není tak účinné, jako je tomu u klasické oddělené sušičky. I energetická náročnost je u „kombinace“ vyšší, což se podepíše i na provozních nákladech. V neposlední řadě kombinovaná pračka pojme méně prádla najednou. Tuto variantu bychom tedy doporučili výhradně tam, kde je funkce sušičky potřeba a prostorové dispozice nedovolují instalaci samostatné sušičky.

Beko HTV8736XS0

Kolik prádla budete prát?

Tato fáze výběru úzce souvisí s prvním odstavcem, ale je potřeba ji zmínit. Před výběrem pračky je nutno důkladně zvážit, kolik prádla budete v průměru prát. Jiné nároky bude mít dvoučlenná domácnost a třeba rodina s několika dětmi. Hodnotu, kolik prádla najednou vyperete, udává kapacita bubnu. Běžné pračky nabízí kapacitu okolo 8 kg prádla. Dříve zmíněné „slim“ pračky disponují objemem okolo 4 – 6 kg, to stejné platí pro běžné horní stranou plněné modely. Pokud máte v tomto ohledu vysoké nároky, najdete i pračky s kapacitou převyšující 10 kg prádla.

Ať už se rozhodnete jakkoli, myslete na to, že pračku je ideální plnit maximálně do 80% její kapacity. Zajistíte tím dostatečné rozpuštění prášku a předejdete nadměrnému pokrčení a opotřebení prádla, které při maximálním naplnění přichází více do kontaktu se stěnami bubnu.

Ovládání, programy a smart funkce

Každý má od elektroniky jiná očekávání a je jinak zdatný v jejím ovládání. I proto je důležité při výběru dbát zřetel na uživatelské rozhraní. Kupříkladu pro seniory bude ideální pračka, která bude mít jednoduché nastavení za pomocí otočných koleček, kdy jednoduše zvolí přednastavený program, případně manuálně upraví teplotu. Naopak technicky zdatný uživatel ocení rozlišné funkce, které nabízí digitální displej, umožňující nespočet nastavení. Ať už jde o „libůstky“ v podobě programů pro sportovní oblečení nebo třeba klasiku v podobě odloženého startu. Pro ty nejnáročnější jsou v nabídkách výrobců tzv. smart pračky, které se za pomocí speciální aplikace propojí s vaším chytrým telefonem a vy nejen že můžete pračku na dálku ovládat a sledovat aktuální stav pracího procesu, ale třeba si praní plánovat na základě synchronizace s vaším osobním kalendářem.

Jedna věc je pořizovací cena, druhá náklady na provoz

Každého jistě potěší výhodná koupě „levné pračky v akci“, obzvláště když splňuje všechny požadavky, o kterých jsme si již řekli. Nezapomeňte si ale prostudovat také energetickou náročnost spotřebiče. Ta je udávána energetickými štítky. Ty od 1. 3. 2021 pozměnily svou podobu, proto se nelekejte, když u moderní pračky najdete místo tolik oblíbeného A+ třeba písmeno C. Není to tím, že by přístroj byl oproti předchůdcům „žíznivější“ po energii, zjednodušeně řečeno došlo jen ke změně koeficientu pro výpočet těchto hodnot. Stále však platí, že čím nižší písmenko abecedy na štítku najdete, tím lepší je to pro vaši peněženku.

Tento údaj berte v potaz především tehdy, kdy víte, že perete opravdu často. Při běžném používání může být rozdíl mezi úsporným a běžným základním modelem (obzvláště po zdražení energií) v řádu cca. 600 Kč ročně, při několikaletém používání však tento rozdíl pocítíte.

S úsporami toho má mnoho společného také účinnost praní a odstřeďování. Ta je opět značena písmenky v A až D. Od roku 2013 nesmí být na trh uvedeny pračky, které by měly účinnost praní nižší než A. Tento parametr tedy můžeme při výběru snadno přejít a o to více se zaměřit na účinnost odstřeďování. Zde se jednotlivé pračky opravdu zásadně liší a rozdíl může být až takový, že z jednoho typu vytáhnete po vyprání promočené prádlo a z druhého bude prádlo jen lehce vlhké. Hodnota je totiž stanovena podle zbytkového procenta vody, které zůstane v prádle po ukončení pracího a odstřeďovacího procesu. U pračky s účinností odstřeďování zůstane na konci až 63% vody, oproti tomu u modelu s účinností A to bude méně než 45% zbytkové vody a je jasné, že takové prádlo mnohem rychleji uschne.

Kultivovaný provoz

Jistě si vzpomínáte na staré „romovky“, které při praní poskakovaly po koupelně. Tyto úsměvné časy jsou již naštěstí dávno pryč. V tomto ohledu se zaměřte pouze na hlučnost. Ta je udávána v decibelech a samozřejmě platí, že čím je hodnota nižší, tím větší klid budete u praní mít. Nejlepší pračky mají tuto hodnotu pod 50 dB, ty levnější a méně vyspělé se pohybují mezi 70 – 80 dB. Vězte, že rozdíl mezi 50 a 80 dB je skutečně znatelný a můžeme jej přirovnat běžnému hluku klidné pracovny oproti zvuku v blízkosti puštěného vysavače. To si pak člověk dobře rozmyslí, co by poslouchal raději. Upřesníme ještě, že úroveň hluku se mění v návaznosti na činnost, kterou zrovna pračka vykonává. Při samotném praní bývá hluk nižší, naopak svého maxima dosahuje při odstřeďování.

Zobrazit nabídku praček >>