Máte v plánu zakoupení nového tabletu, ale nevíte, pro který se rozhodnout a který vyhoví vašim potřebám? Nechcete investovat do drahých modelů a zároveň se obáváte, že levnější modely nebudou dostatečně výkonné, případně že jim budou chybět základní funkce? Pak Vám může pomoci průvodce výběrem tabletů, který vám snad napoví, jaký tablet s jakým operačním systémem bude právě pro vás ten pravý.

Z čeho vybírat?

Android tablety

V současnosti Android představuje nejvíce rozšířený mobilní operační systém na světě. Rozšířenost této platformy spočívá v její otevřenosti, která uživatelům umožňuje rozmanité možnosti přizpůsobení a nastavení. Pro Android je charakteristickým rysem existence několika ploch, na které lze umístit odkazy aplikací či malé aktivní aplikace, tzv. widgety. Widgety představují jakési „okno“, kterým lze vidět funkce dané aplikace, aniž by bylo nutno ji otevřít. Můžete tak mít stále na očích například předpověď počasí, hlavičky nejnovějších emailů, statusy uživatelů sociálních sítí, monitory výkonu telefonu, monitor výdrže baterie a podobně.

https://www.exasoft.cz/inc/00_LS/pruvodci/img/android-tablet.jpg

Výhody

 • Nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení
 • Velký výběr aplikací jak placených, tak zdarma
 • Mnoho variant přizpůsobení si prostředí tabletu
 • Výběr z mnoha značek a typů
 • Provázanost se službami Google

Nevýhody

 • Obtížnější ovládání systému
 • Problém s plynulostí na slabším hardware
 • Méně přehledný správce úloh a souborů
 • Slabší podpora formou aktualizací

Apple tablety

Tablety s iOS jsou díky uživatelské přívětivosti vhodné i pro úplné začátečníky. Používány jsou však i profesionály, kteří již nějaké Apple zařízení vlastní a využívají dokonalého vzájemného provázání, které iOS umožňuje. V březnu 2018 byla představena nová řada, která umožňuje používání „tužky“ Apple Pencil, která přináší naprosto nové možnosti ovládání. Největší nevýhodou této platformy je vyšší cena zařízení.

https://www.exasoft.cz/inc/00_LS/pruvodci/img/apple-tablet.jpg

Výhody

 • Dobře odladěný systém iOS
 • Množství dostupných aplikací
 • Kvalitní dílenské zpracování
 • Vynikající provázanost produktů Apple
 • Jednoduchá obsluha zařízení s iOS
 • U nových modelů možnost použití Apple Pencil

Nevýhody

 • Omezené možnosti uživatelského přizpůsobení
 • Synchronizace obsahu zařízení s počítačem pouze přes iTunes
 • Nemožnost rozšíření uživatelské paměti kartami
 • Absence standardních konektorů
 • Vyšší cena

Na jaké parametry se zaměřit?

Tablet lze pořídit již od pár tisíc korun. Je však potřeba myslet na to, že levná zařízení nezvládnou náročnější aplikace či hry a nejsou tak rychlá, jako dražší zařízení, toto pravidlo platí především pro tablety s OS Android.

Stejně jako u jiných produktů i zde dostanete za více peněz lepší výbavu v podobě lepší konektivity, vyššího výkonu, kvalitnějšího displeje či hodnotnějších materiálů.

Procesor

Procesor je srdcem tabletů, řídící veškeré probíhající procesy. Především jeho frekvence, počet jader a celková optimalizace s operačním systémem určuje, jak rychle bude tablet spouštět aplikace a zpracovávat zadané úlohy. Pokud chcete svižný tablet, bude muset mít aspoň procesorová jádra čtyři.

Paměť RAM

Tablet disponuje dvěma typy paměti. Ta, která je určena pro běh operačního systému a obsluhu spuštěných aplikací, je označována jako paměť RAM. Tento typ paměti není možné v tabletech rozšířit.

Každý operační systém má jiné požadavky na minimální velikost RAM paměti. Pokud je paměti nedostatek, projeví se to převážně výstražnou hláškou, či samovolným vypnutím zařízení. V případě tabletu s iOS na problémy s nedostatkem paměti prakticky nenarazíte, díky skvěle odladěným operačním systémům.

Displej

Záleží na prioritách. Pokud preferujete tablet s nízkou váhou, malými rozměry a vyšší výdrží baterie pro dokonalou mobilitu, je lepší zvolit malý 7″ až 8″ tablet. Naopak pro časté sledování filmů, hraní her, pokročilejší kancelářskou práci či například pohodlné brouzdání na internetu bude vhodnější větší displej 9″ až 10″.

Dalším faktorem související s displejem je jeho typ z hlediska podsvícení. LCD displeje typu IPS zobrazují věrněji barvy a poskytují širší pozorovací úhly než LCD panely s maticí TN. Barevné spektrum zůstává bez deformací i při sledování z ostrého úhlu. Rozlišení displeje se udává v počtu pixelů v horizontálním × vertikálním měřítku. Čím vyšší jsou tato čísla, tím je obraz na displeji jemnější a ostřejší. Jinými slovy, vyšší rozlišení = vyšší kvalita obrazu.

Komunikace a rozhraní

Dnes jsou již všechny tablety vybaveny Wi-Fi, díky které se lze snadno připojit například k domácí síti a tak rychle surfovat na internetu či sdílet média s jinými zařízeními v síti. Pokud požadujete připojení k internetu téměř odkudkoliv, budete potřebovat tablet s integrovaným 4G modemem.

Pro spárování s jiným zařízením či pro připojení například bezdrátové klávesnice se hodí modul Bluetooth. Pokud chcete používat tablet jako navigaci, musí být vybaven GPS čipem. Pro obrazové a zvukové spojení s monitorem či televizí jsou některé modely tabletů vybaveny mini HDMI konektorem. Apple u svých nejnovějších tabletů využívá technologii Apple Pencil, která ještě více usnadňuje ovládání.

Zobrazit nabídku tabletů >>