Máme za sebou první kvartál roku 2019 a většina výrobců chytrých telefonů již představila své očekávané letošní novinky. Šlo o přístroje všech tříd, od těch základních až po prémiové vlajkové lodi. Pojďme se podívat, jaké jsou jejich společné rysy a co bude letos trendy.

Zvětšování displejů a výřezy

Stalo se již pravidlem, že úhlopříčky obrazovek telefonů se rok od roku zvětšují. Nejinak tomu je i letos. Překvapením je, že i když smartphony disponují větší obrazovkou, jejich tělo se výrazně nezvětšilo. Může za to trend zužování rámečků a výřezů v displeji. Pokud chcete držet krok s letošní módou, poohlédněte se po přístroji s kapkovitým notchem, jak jsou jiným slovem tyto výřezy nazývány. Některé přístroje jsou vybaveny otvorem v displeji, který je nazýván průstřelem. Zatím je toto řešení doménou spíše dražších smartphonů, ale v druhé půlce roku se s ním počítá i u některých zástupců nižší střední třídy.

Micro USB jde do ústraní

Vývoji postupně ustupuje i ještě nedávno oblíbený micro USB konektor, který je u drtivé většiny modelů z roku 2019 vytlačen moderním USB C. Tento konektor nabízí možnost rychlejšího nabíjení a především se do něj není potřeba trefovat „tou správnou“ stranou, protože je symetrický. U micro USB zůstávají jen nejlevnější modely telefonů, případně loňské a předloňské řady.

Výsledek obrázku pro xiaomi mi 9

Výkon roste, kapacita baterie s ním

Není to tak dávno, kdy dobrým standardem byly v telefonu 2 GB RAM, čtyřjádrový procesor, 16 GB úložiště a 2.500 mAh baterie. Tyto parametry byste u většiny letošních modelů hledali marně. I v nižší střední třídě se běžnými staly 3 – 4 GB RAM, vlajkové lodi jsou dokonce obdařeny až 8 GB. Interní úložiště běžně začíná v základu na 32 GB a u špičkových telefonů není problém ani astronomických 512 GB. Výkony procesorů rovněž rostou, ať už jde o nejrozšířenější Snapdragony nebo třeba Huawei Kirin, Samsung Exynos nebo čínské MediaTek Helio. Aby vám telefon vydržel patřičně dlouho, je většina letošních modelů chytrých telefonů obdařena bateriemi o kapacitě větší než 3.000 mAh.

Související obrázek

Jedna čočka nestačí

Dávno již neplatí, že máte na telefonu jeden foťák vpředu a druhý na zadní straně. I u základních modelů najdeme na zadní straně dvojitý fotoaparát. Z pravidla se jedná o hlavní snímač, kterému sekunduje druhý, pomocný, který slouží pro tolik oblíbené rozmazání pozadí. Výjimkou nejsou ani telefony se třemi čočkami na zadní straně, kdy je konfigurace doplněna o širokoúhlý objektiv. Najdou se ale i přístroje se čtyřmi čočkami, které pak navíc zvládají i optický zoom, tedy přiblížení foceného objektu bez ztráty kvality.

Výsledek obrázku pro samsung galaxy a50

Ve znamení bezpečnosti

Zabezpečení dat a obsahu je pro uživatele čím dál tím více důležité. Uvědomují si to také výrobci telefonů, kteří do svých zařízení implementují stále dokonalejší bezpečnostní prvky. Již v roce 2018 bylo hitem odemykání telefonu prostřednictvím snímání obličeje. Koncem roku se objevily první snímače otisků prstů, které byly integrovány přímo v displeji. Letos telefonů s touto technologií přibylo ještě více a je předpoklad, že se tato funkce stane brzy standardem.

Zobrazit nabídku smartphonů >>