Správný název tohoto legendárního zařízení je osobní kazetový přehrávač. Označení „walkman“ zlidovělo na základě oficiální značky Walkman, kterou si registrovala společnost Sony.

Něco pro pamětníky

Samotná značka Walkman vznikla v roce 1975. O čtyři roky později se začaly v Japonsku prodávat první modely s tímto označením. První série byla do posledního kousku beznadějně vyprodána během prvního měsíce od uvedení na trh. Do té doby něco nevídaného.

V ostatních částech zeměkoule se přehrávač jmenoval jinak. Vybaví si někdo z vás Sondabout, Freestyle nebo Stowaway? Pravděpodobně ne, ani jedno z těchto označení se neuchytilo a Sony zůstalo u Walkmana, kdy mimochodem tuto obchodní známku používá dodnes u svých hudebních přehrávačů a mobilních audio technologií.

Sony Walkman at 40: fans nostalgic for first portable music player ...

Nebylo to jen Sony

Přenosnými osobními kazetovými přehrávači se začali zabývat další výrobci, především pak Panasonic, Sanyo, Philips, ale i další, nerenomovaní. Sluchátka na hlavě a přenosný přehrávač na opasku se doslova staly symbolem doby a tato technologie dobyla svět.

Kazetový přehrávač Panasonic RQ-E20V - bazar | OdKarla.cz

Výbava se lišila

Na trhu byla k dispozici spousta různých modelů, které se samozřejmě s postupným vývojem v čase vylepšovaly. Hitem se stala funkce „autoreverz“, díky které se automaticky začala přehrávat druhá strana kazety, aniž by ji bylo potřeba fyzicky otáčet. Vyspělejší přehrávače pak disponovaly přepínačem typu kazet (Type I-IV) pro dosažení ještě lepšího zvuku. Oblíbené byly také analogové ekvalizéry, kdy jste přímo na těle přehrávače mohli posuvníky regulovat úroveň basů, výšek i středního pásma.

Velkou výhodou bylo, když byl přenosný „walkman“ vybaven také přijímačem rádiového signálu. V tomto bodě přibyla u některých modelů také možnost nahrávání písní z rádia na vloženou kazetu.

Přehrávače byly standardně nabíjeny tužkovými bateriemi, které zvládaly několik hodin přehrávání hudby z kazety a ještě násobně delší poslech rádiových stanic, kdy odpadalo napájení motorku pro pohyb kazety.

walkman přehrávač kazeta - Aktuálně.cz

Všechno jednou končí

V roce 1984 se objevily první kusy osobních přehrávačů kompaktních disků, které tehdy opět průkopnické Sony nazvalo Discman. Většina výrobců se jím opět inspirovala.

V našich končinách však byly v této době velmi populární kazety, což se změnilo až na přelomu milénia. Do té doby většina Čechů ještě spokojeně používala kazetové „walkmany“.

Dodnes mnohým doma zůstala obsáhlá sbírka kazet.

Úsměvná otázka na závěr pro pamětníky je jasná: Víte, jaký nástroj byl nejlepší pro ruční přetáčení audiokazet?