Stále více uživatelů klade při výběru důraz na kvalitu obrazu. Moderní technologie QLED či OLED nabízejí skutečně pastvu pro oči, ve spojení s vysokým rozlišením 4K je sledování oblíbeného filmu opravdovým zážitkem. K dokonalosti ale chybí ještě jedna důležitá věc, a tou je kvalitní zvuk.

Když chcete to nejlepší

Moderní televizory jsou sice po zvukové stránce vybaveny o poznání lépe než staré modely, nicméně vzhledem k omezenému prostoru jsou použity malé reproduktory, které nejsou schopny kvalitně přenést celé zvukové pásmo. Abyste zvukový výstup vylepšili, máte několik možností. Tou nejdražší a nejsložitější je použití audio receiveru spolu s reproduktory pro domácí kino. Tím docílíte prostorového zvuku nejvyšší kvality, nicméně počítejte s nemalou investicí, která v případě sestavy střední třídy může hravě přesáhnout 25.000 Kč. Spoustě uživatelů pak vadí složitá instalace a umisťování kabelů.

Jde to i bez kabelů

O poznání snadnější variantou je použití soundbaru, tedy reproduktoru, který byl přímo vyroben pro snadnou instalaci k televizoru s tím, že jeho instalace je velmi jednoduchá, nezabírá místo a díky bezdrátovým technologiím odpadá nutnost použití velkého množství kabeláře. Kvalitní soundbary bývají často doplněny o originální subwoofer, který se stará o přenos nízkých frekvencí a basů. Nabídne tak zvukový rozsah, o kterém se vám při přehrávání z originálních reproduktorů z televize nebude ani zdát. Moderní soundbary jsou navíc vybaveny technologií prostorného zvuku, díky které simulují vlastnosti domácího kina. Zvuk vás tedy obklopí. Užitečným bonusem bývá také možnost propojení soundbaru s vašim chytrým telefonem prostřednictvím rozhraní BlueTooth. Můžete si tak přehrávat své oblíbené skladby přímo telefonu nebo např. ze Spotify.

LG SJ2

Lepší zvuk nemusí stát desetitisíce

Základní soundbar pořídíte už za cenu okolo 1.800 Kč. Zde však nečekejte subwoofer ani křišťálově čistý zvuk. I tak ale takové zařízení bude hrát násobně lépe než vaše televize. S pomyslnou střední třídou pokoříme hranici 5.000 Kč. Můžete však již počítat s přídavným subwooferem a o poznání lepším zvukem. V tomto rozmezí se pohybují značky jako například LG nebo Samsung, kdy je určitě vhodné zvolit výrobce soundbaru v souladu se značkou televize. Nejen že to dobře vypadá, ale mnohdy lze obě zařízení ovládat jedním ovladačem.

Samozřejmě i zde existuje vyšší a nejvyšší třída, kdy ceny mohou atakovat i třicetitisícovou hranici. V této sféře se pohybují výrobci, jejichž jména jsou věhlasná mezi audiofily jako například Bose, Yamaha či Canton.

Ať už zvolíte jakkoli, vždy bude zvukový výstup lepší než ten, který vám poskytnou reproduktory integrované v televizoru. Je jen otázkou, jak jste nároční a jaké parametry od sondbaru očekáváte.

Zobrazit nabídku soundbarů >>