S LED žárovkami se denně potkává většina z nás. Od roku 2009 začaly v platnost vstupovat regulace ze strany EU, které měly za cíl postupně vytlačit klasické žárovky. Důvod byl jednoduchý: technologie LED je mnohonásobně úspornější, ať už co se spotřeby energie týče, tak i z hlediska doby životnosti.

Něco z historie

První komerčně dostupné LEDky byly k dispozici již po roce 1980. Tehdy šlo ale o červené diody. Modrou LEDku pak v devadesátých letech vyvinul japonský inženýr Shuji Nakamura, který byl za tento počin mimo jiné oceněn Nobelovou cenou za fyziku. Ten stejný vědec následně vyvinul LEDku, která uměla produkovat světlo, které bylo svým odstínem podobné bílému. Z této varianty pak vedla další evoluce až k dnešním LED žárovkám.

Hlavní výhody LED žárovek

V podstatě můžeme říci, že LED žárovky nemají oproti klasickým vláknovým žárovkám žádné negativum, snad jen nepatrně vyšší cenu, která je však vykoupena mnohonásobně delší životností, která je u běžných domácích LED žárovek stanovena na minimálně 15.000 hodin.

Hlavní výhodou je nízká spotřeba energie a s ní související vysoká světelná účinnost. Ta se u klasické žárovky pohybuje na hranici 12 lm/W, zatímco u moderních LED žárovek dosahuje až 130 lm/W. Zjednodušeně řečeno, tato jednotka udává, kolik světla v Lumenech získáme ze světelného zdroje za použití jednoho Wattu.

Když bychom tedy chtěli, aby LED žárovka svítila stejně, jako klasická 100 W žárovka, postačí nám LED o výkonu 15 W. Klasickou 60 W žárovku pak nahradí LED o výkonu 9 – 10 W.

Pro názornost jsme porovnali návratnost investice do LED žárovky. Počítali jsme s průměrnými pořizovacími cenami a sazbou 4.5 Kč za kWh. Pokud byste žárovku používali 5 hodin každý den, rozdíl v pořizovací ceně pokryjete zhruba za jeden měsíc.

Světelný zdrojPořizovací cenaSpotřeba Cena za kWhNáklady na 500 hodin provozu
Klasická žárovka 60 W15 Kč0.06 kW/hod.4.5 Kč135 Kč
LED žárovka 10 W40 Kč0.01 kW/hod.4.5 Kč22.5 Kč
Srovnání nákladů provoz klasické a LED žárovky

Výhodou LED žárovek je taky fakt, že ihned po jejím zapnutí je k dispozici její plná svítivost. Nedochází tedy k postupnému rozsvěcování, které je u klasických žárovek zapříčiněno tím, že aby svítila, je potřeba rozžhavit vlákno. Když už jsme u toho žhavení, LED žárovky se oproti těm klasickým výrazně méně zahřívají (právě ono zahřívání způsobuje nízkou efektivitu).

LED žárovky jsou rovněž méně citlivé na poškození při manipulaci, protože zde nehrozí riziko poškození vlákna. Díky použité technologii nabízejí LED žárovky také velkou variabilitu, co se týče jejich tvaru. Samotná LED dioda, která produkuje světlo, není prostorově ani konstrukčně tak náročná na prostor, jako tomu je u klasických žárovek.

V neposlední řadě je velkou výhodou LEDek díky použité technologii možnost dosažení konkrétního barevného odstínu. Některé LED žárovky tak dokonce můžete ovládat přiloženým ovladačem, případně chytrým telefonem a snadno si nastavit konkrétní barvu světla, případně světelný efekt (blikání, plynulý přechod barev, pohasínání atd.)

LED žárovka
LED žárovka

Aby LED žárovka pasovala

Před koupí LED žárovky je nutno zjistit, jaký typ patice budete potřebovat. Vybrali jsme čtyři nejrozšířenější patice:

  • E27 – Klasický velký závit E27 je nejrozšířenější. Znát ho také můžete pod názvem „Edisonův závit“ – podle toho je v názvu písmeno E, číslo 27 udává průměr v milimetrech.
  • E14 – Druhý nejpoužívanější je klasický malý závit o průměru 14 mm. Bývá většinou použit v žárovkách s nižším příkonem a obvykle jsou tyto modely použity v dekoračních svítidlech, lampách nebo například v digestořích.
  • G4 – Jedná se o patice o dvou pinech s roztečí 4 mm, která se do svítidla pouze zasunuje. Používá se u LED žárovek s napětím 12 V pro osvětlení koupelnových skříněk, zrcadel, kuchyňské linky nebo třeba snížených podhledů.
  • G9 – Tuto patici tvoří dva ploché piny s roztečí 9 mm a pracuje s napětím 230 V. Žárovka se do ní pouze zasune. Je využívána v moderních designových svítidlech, malých bodových svítidlech nebo třeba ve stolních lampách.
Přehled patic LED žárovek

Barevná teplota světla

Tento parametr určuje barvu bílého světla neboli jeho teplotu. Barevná teplota se měří v Kelvinech (K). LED světelné zdroje obvykle vyzařují světlo v rozmezí 3000 – 6500 K. Nejčastěji se setkáme s pojmy teplá bílá (2800 – 3500 K), denní bílá (4000 – 5000 K) a studená bílá (5500 – 6500 K). Všeobecně platí, že čím je hodnota v Kelvinech nižší, tím je světlo více do žluta, tedy teplejší. Naopak čím vyšší číslo, tím více do modra, tedy je studenější.

Škála odstínů zabarvení světla LED žárovek

Zvláštní třídou jsou pak žárovky RGB, které umí „namíchat“ odstín přesně dle požadavků díky použití diod třech barev (červené, zelená a modrá).

Teplá bílá se díky svému charakteru hodí především do obývacího pokoje, dětského pokoje nebo třeba do koupelny. Denní bílá je vhodná pro osvětlení kuchyně, vitrín, expozic, pracoven nebo komerčních prostor. Studená bílá se nejlépe uplatní ve výrobních prostorách a dílnách.

Z nabídky LED žárovek můžete vybírat zde >>