Jste hudební fajnšmekři? Chcete mít doma něco extra? A co takhle si pořídit gramofon? Jsou věci a technologie, které budou mít i po letech své kouzlo. Mezi ně bezesporu patří i analogový zvuk s typickým praskáním, jaký vám dá jedině vinylová deska.

Trocha historie

První klasický gramofon byl sestaven v roce 1895 a jeho tvůrcem byl Emile Berliner. Předchůdcem gramofonu byl tzv. fonograf, jehož vynálezcem nebyl nikdo menší než Thomas Alva Edison. Technické řešení ale nebylo dokonalé a vzniklo „jen tak bokem“ při vývoji telegramu a telefonu. Původní gramofony byly poháněny ručně natahovaným hodinovým mechanismem a na jednu desku se vešly až 4 minuty záznamu!.

Jak to vlastně funguje?

Do gramofonových desek jsou vyryty drážky pro jehlu gramofonu, která je díky nim rozkmitána do stran. Rozkmitaná jehla přenese akustický signál do tzv. membrány, odkud následně putuje u dnešních gramofonů do zesilovače. Odsud míří již zesílený signál do reproduktorů.

Gramofony dnes

Vzhledem ke svému specifickému zvuku gramofony nikdy nevymizely ze světa hudby. Léta jsou hojně využívány diskžokeji, kteří si je zamilovali především díky možnostem práce se záznamem. I když byly v tomto oboru vytlačovány digitálními nosiči jako například CD nebo formátem MP3, zůstali fanoušci, kteří z nich hrají dodnes.

Samotný mechanismus gramofonů prošel za ta léta evolucí, takže nový kousek, který si můžete zakoupit, má s původním gramofonem společnou jen technologii. Komponenty jsou již značně vylepšené, což má pozitivní vliv na životnost přístroje i kvalitu reprodukce. Spousta obchůdků s hudebninami nabízí nepřeberné množství gramofonových desek – od starých klasik, až po nová alba. Samotné pořízení domácího gramofonu není nikterak nákladná záležitost. Ceny začínají již lehce nad hranicí tisícikoruny. Samozřejmě lze pořídit přístroj, jehož cena se hravě přehoupne přes 10.000 Kč.

Zobrazit nabídku gramofonů >>