V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na kvalitu ovzduší v našich domovech, se HEPA filtry staly téměř standardem v mnoha vysavačích. Ale co vlastně HEPA filtr je a proč je tak oblíbený?

Co je to HEPA filtr?

HEPA je zkratka pro „High Efficiency Particulate Air“. Jedná se o typ filtru, který dokáže zachytit a odstranit až 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikrometru a větších. To zahrnuje většinu alergenů, jako jsou pyl, prachové částice a roztoče, ale také některé bakterie a viry.

Jak HEPA filtry fungují?

HEPA filtry jsou složeny z husté sítě vláken, obvykle z borosilikátového skla nebo syntetických materiálů. Částice v ovzduší jsou zachyceny třemi hlavními mechanismy:

  1. Přímá srážka: Velké částice se přímo srazí s vlákny filtru a ulpí na nich.
  2. Intercepce: Částice, které procházejí blízko vlákna, jsou k němu přitahovány a zachyceny.
  3. Difúze: Malé částice se pohybují chaoticky (Brownův pohyb) a jsou snadno zachyceny vlákny.

Proč jsou HEPA filtry v vysavačích tak důležité?

Mnoho lidí trpí alergiemi nebo astmatem a domácí prach může tyto problémy zhoršit. Běžné vysavače tyto alergeny vypouští zpět do ovzduší, navíc již jednou usazené prachové částice opět rozvíří. Vysavače s HEPA filtry však tuto hrozbu minimalizují, protože zachytí většinu těchto alergenů.

Jak se o HEPA filtry starat?

Aby HEPA filtr fungoval optimálně, je třeba jej pravidelně kontrolovat a čistit nebo vyměňovat podle doporučení výrobce. Znečištěný filtr může způsobit snížení výkonu vysavače a může také způsobit, že vysavač bude vypouštět nečistoty zpět do ovzduší.

Existují jiné, lepší filtry?

Volba nejlepšího filtru pro vysavač závisí na konkrétních potřebách a prioritách uživatele. Zatímco HEPA filtry jsou obecně považovány za „zlatý standard“ pro zachycení pevných částic a alergenů, jiné typy filtrů mohou být vhodnější pro specifické situace nebo problémy, jako je odstranění pachů nebo plynů. Ale také mohou být mnohem dražší, náročnější na údržbu nebo snižují výkon vysavače. Je důležité pečlivě zvážit všechny možnosti a vybrat ten správný filtr pro vaše potřeby.

Naše nabídka vysavačů >>