Nějaký typ sluchátek vlastní snad úplně každý. Bývají třeba přibalena k většině mobilů, nicméně většinou jde o základní drátové modely. Heslo poslední doby je ale „vše bez drátů“ a tento trend se nevyhnul ani sluchátkům. Aktuální špičkou vývoje jsou modely s technologií true wireless.

Opravdu bezdrátově

Bezdrátová sluchátka jako taková jsou na trhu už delší dobu. Šlo nicméně o sluchátka, která se navlékla přes hlavu, nebo špunty, které jsou mezi sebou spojeny kabelem. K telefonu nebo jakémukoli zdroji zvuku se připojují prostřednictvím jednoho přijímače bezdrátového signálu BlueTooth jako jeden celek.

Apple AirPods Pro

roce 2016 přišel na trh Apple s řešením, které dráty vyřadilo ze hry nadobro a přiblížilo tuto technologii lidem masově. Vznikla skutečně bezdrátová sluchátka AirPods, která představují dvě samostatné pecky, které se ke zdroji zvuku (telefonu, přehrávači, tabletu, PC) připojují jednotlivě. Není tedy potřeba kabel, který by jednotlivá sluchátka mezi sebou propojoval. Hlavní výhodou je vysoký komfort pro uživatele. Jak už tomu bývá, následovala módní vlna, které se chytili další výrobci s mnoha alternativami v širokém cenovém rozpětí.

Jak to funguje?

Každé ze sluchátek má v sobě vlastní přijímač bezdrátového signálu BlueTooth. Po zapnutí se spolu sluchátka spárují, díky tomu je reprodukce, i když spolu nejsou sluchátka propojena drátem, vyrovnaná a uživatel nepozoruje posun zvuku mezi pravým a levým.

Každé sluchátko je pak napájeno ze samostatné baterie. Po ukončení poslechu můžete sluchátka odložit do pouzdra, která mívají v sobě integrovánu další baterii, která se stará o dobíjení uskladněných sluchátek. Když se vybije i ta, pouzdro jednoduše dobijete, některá dokonce bezdrátově přímo z mobilu.

QCY T1C, černá

Podle čeho vybírat?

Rozhodujícím faktorem pro mnoho uživatelů bude cena. Nemusí být závratná a vězte, že true wireless sluchátka pořídíte už za částky okolo 400 Kč. Samozřejmě i zde platí, že za více peněz více muziky. Na trhu se dají najít i kousky s cenovkami nad 30.000 Kč. Určitě nemá smysl úzkostlivě šetřit, protože v případě takto vyspělé elektroniky se každá uspořená koruna při výrobě projeví na zvukových vlastnostech, konstrukci nebo třeba výdrži baterie.

Kapacita baterií se u jednotlivých modelů může značně lišit. Setkáte se tak se sluchátky, která vydrží maximálně dvě hodiny přehrávání, ale i s modely, které zvládnou bez problémů pokořit šestihodinovou hranici. A pokud k tomu přidáte baterii v pouzdře, které zvládne několikrát dobít sluchátka, můžete se s celkovou kapacitou dostat klidně i na hranici 30 hodin přehrávání bez nutnosti se připojit k elektřině.

Powerbeats Pro Totally Wireless - Ivory

Při výběru se určitě zaměřte i na zvukovou charakteristiku, přednes basů a celkový frekvenční rozsah. Zde se ale opět jedná o subjektivní záležitost, požadavky na zvuk se u každého opět liší.

Důležitou roli hraje ergonomie. Ne každému vyhovuje stejný tvar, proto i mezi true wireless sluchátky můžete vybírat mezi mnoha designy a tvary. Je pak na vás, který vám padne nejlépe.

Na škodu není také zvýšená odolnost, která umožní používání třeba při náročných sportovních aktivitách, kdy sluchátka mohou být vystavena potu nebo cákající vodě.

Zobrazit nabídku skutečně bezdrátových sluchátek >>