Zubní kartáček patří k základní hygienické výbavě člověka. Většina z nás používá klasický, ale elektrické zubní kartáčky se stále více objevují v českých koupelnách díky nesporným výhodám. Určitě to není nepostradatelný pomocník, nicméně při správné technice použití udržuje chrup a dásně oproti klasice zdravější a s menší námahou.

Z hlediska technologie na trhu převládají dva typy elektrických zubních kartáčků: oscilační (nebo rotačně-oscilační) a sonické (nebo také vibrační). A každý typ má svá pro a proti.

Oscilační

Jako první se na trhu objevil oscilační elektrický zubní kartáček. Průkopníkem je značka Oral-B. Oscilační kartáčky mají většinou kulatou čistící hlavici, kterou otáčí o zhruba 90 stupňů sem a tam s frekvencí cca 4.500 – 8.800 pohybů za minutu, a tím stírají zubní plak. Některé modely jsou navíc vybaveny technologií 3D, která k oscilaci přidává také jemné pulzační pohyby s frekvencí 20.000 až 48.000 pohybů za minutu, čímž účinněji narušují plak.

Oscilační elektrický zubní kartáček je přeborník v odstraňování plaku, navíc pomáhá odstraňovat nežádoucí zabarvení zubů z vína, čaje, kávy nebo cigaret. Naopak jsou méně šetrné k dásním – pokud tedy máte citlivé dásně nebo odhalené zubní krčky, tento typ pro Vás není vhodný.

Naše nabídka oscilačních elektrických zubních kartáčků.

Sonické

Na nevýhody oscilačních zubních kartáčků zareagoval Philips a přišel na trh se sonickou technologií. Mechanický pohyb hlavice je tady nahrazen rychlou vibrací (oscilací) štětin, která vytvoří proud směsi vody, slin a zubní pasty, který se postará o odstranění zbytků jídla bez nutného tlaku na kartáček. Díky rychlým pohybům štětin se směs vody a pasty rychle rozpohybuje a snadněji se dostane i do mezizubních prostor a do hůře přístupných míst, je proto vhodný pro lidi s citlivými zubními krčky a dásněmi.

Naše nabídka sonických elektrických zubních kartáčků.

Parametry

Některé elektrické zubní kartáčky mají funkci časovače, který změří dobu věnovanou čištění jednotlivým částem chrupu. Typicky je rozdělen na 4 x 30 sekund, kdy po každém intervalu kartáček zavibruje a oznámí, že je třeba se věnovat další části chrupu.

Pro správnou účinnost elektrického zubního kartáčku je důležité udržovat vhodnou sílu přítlaku hlavice na zuby. Některé kartáčky jsou vybaveny kontrolou tlaku, který akusticky nebo vizuálně upozorní, že moc tlačíte.

Pokud berete kartáček s sebou na dovolenou nebo služební cesty, je třeba si všímat také baterie. Bateriové kartáčky využívají tužkové baterie. Nabíjecí kartáčky se nabíjejí ve stojánku a jejich výdrž se pohybuje od 1 do 3 týdnů.

Elektrické zubní kartáčky samy o sobě nevyřeší péči o mezizubní prostory. Některé modely proto nabízejí navíc zubní sprchu (lze zakoupit i samostatně), která rotujícím proudem vody čistí mezizubní prostory.

Svůj elektrický zubní kartáček si můžete vybrat zde: https://www.exasoft.cz/male-spotrebice-pece-o-telo-zubni-kartacky-elektricke-zubni-kartacky_c9825988.html