Není to tak dávno, co jsme byli nadšení z „placatých“ televizí, které měly obrovské rámečky, nevalné rozlišení a poněkud vybledlé barvy. Oproti nevzhledným velkým CRT televizorům to byl obrovský pokrok. Mohlo by se zdát, že od té doby se nic převratného v oblasti televizorů neudálo. Opak je ale pravdou.

Vývoj nezastavíš

S postupným zvyšováním kvality záznamů přišel i tlak na vyšší rozlišení obrazovek, věrnější obraz a živější barvy. Samozřejmě se více a více začala řešit i designová stránka. Nejen tyto aspekty daly vzniknout technologiím OLED a QLED, které svou kvalitou předběhly klasické LEDky. Jaký je mezi nimi rozdíl a co přináší?

LED technologie

LED TV je označení LCD obrazovek (displej z tekutých krystalů), které používají pro své podsvícení LED diody poskládané do sítě pokrývající celou obrazovku. Světlo LED diod pak prochází vrstvou tekutých krystalů a barevným filtrem a řídící jednotka skládá výsledný obraz. Oproti dnes již překonaným klasickým LCD obrazovkám nabízejí nižší spotřebu elektrické energie, vyšší životnost a lepší dynamický kontrast.

Z LED TV můžete vybírat zde.

QLED technologie

S technologií QLED TV, neboli Quantum Dot technologie, přišla společnost Samsung a vychází z klasické LED obrazovky. Nejde tedy o technologii novou, ale o zdařilou inovaci stávající LED technologie. Samsung ve svém panelu využívá navíc anorganické krystaly kovových materiálů, díky čemuž QLED nabízí lepší podání barev. QLED panely pokrývají téměř celý barevný gamut DCI-P3, lidově řečeno – zobrazí celé barevné spektrum, které je lidské oko schopno vnímat, navíc oproti klasickému LED i z velkých pozorovacích úhlů.

Z QLED TV si můžete vybrat zde.

Výsledek obrázku pro qled tv

OLED technologie

OLED technologie, celým názvem Organic light-emitting diode, využívá systém, který je tvořen z organických světelných bodů. Každý z nich produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů pak vytváří mozaiku barev, kterou pak lidské oči vnímají jako kompletní obraz. Hlavní výhodou této technologie jsou věrné a plné barvy spolu s možností ztenčení samotné obrazovky na neuvěřitelně tenoučkou placku. Nevýhodou může být v určitých případech po dlouhodobém zobrazování statického obrazu možnost vypalování obrazovky. Oproti QLED televizím vynikají OLED obrazovky naprosto věrným podáním černé barvy a lepším kontrastem obrazu.

Z OLED TV si můžete vybrat zde.

Výsledek obrázku pro oled tv

Co tedy vybrat?

Pokud máte rádi nové technologie a chcete si vychutnat syté a živé barvy, pak vybírejte mezi technologiemi QLED a OLED. V přímém porovnání mívá OLED díky lepšímu podání černé a většímu kontrastu pocitově lepší obraz, na druhou stranu můžete mít v opravdu ojedinělých případech problém s vypalováním obrazu.

Pokud kladete důraz na pořizovací cenu, zvolte klasickou LED TV, která je nyní již dostupná opravdu každému a pro nenáročného uživatele je naprosto dostačující.

Prohlédněte si nabídku všech TV >>