Sušené křížaly nebo třeba houby do polévky – to jsou suroviny, které najdeme v mnoha českých kuchyních. Aby sušení bylo rychlejší, pohodlnější a hygieničtější, je vhodné použít potřebné vybavení. Přímo se nabízejí elektrické sušičky ovoce a hub.

Jak to funguje?

Elektrická sušička funguje na principu pozvolného zahřátí sušené suroviny. Ve spodní části sušičky je umístěna topné těleso. To produkuje teplo, které pomocí ventilátoru cirkuluje mezi jednotlivými patry sušičky. Vzduch je nasáván „z venku“.

CONCEPT SO-1015 - sušička ovoce

Podle čeho vybírat sušičku?

Nejprve je potřeba si říci, kolik toho chceme najednou nasušit. Zde hraje roli celkový objem, z něj vycházející počet pater a samotný tvar sušičky. Běžné sušičky jsou vybaveny 3 – 9 sušícími patry, tedy samostatnými síty, na které lze umístit surovinu, kterou chceme vysušit. Ideální je volit model s 5 a více síty. V tomto bodě se vyplatí zjistit, zda je umístění sít variabilní, tedy je-li možno jejich pozice výškově upravit.

Sušičky se dělí na ty s kruhovým půdorysem a na čtvercové a obdélníkové. Posledně zmíněné můžete vhodněji skladovat a lépe využívají prostor. Rovněž se do nich zpravidla vejde více surovin k nasušení.

Sušička ovoce G21 Paradiso big

Při výběru sušičky zvažte také možnosti ovládání. Většinu běžných sušiček nastavíte otočnými kolečky, na kterých zvolíte teplotu a dobu sušení. Existují však i modely, které jsou vybaveny displejem a dotekovými tlačítky. Toto ovládání je sice přesnější, ale není vhodné pro technicky méně zdatné lidi, např. pro seniory. Pokročilejší modely disponují také předdefinovanými programy, kdy zvolíte přesný proces sušení přímo podle toho, co sušíte. U jednoduchých modelů toto nahrazují navrhované hodnoty v uživatelské příručce.

U sušiček se podívejte také na jejich celkový příkon. Běžná hodnota se pohybuje mezi 250 – 500 W. Čím vyšší je hodnota, tím více jsou zaručeny širší možnosti nastavení sušení a jeho celková rychlost a plynulost.

Sencor SFD 7000BK

Na kolik sučička vyjde?

Základní sušičky pořídíte už pod hranicí 700 Kč. Zde můžete očekávat nižší příkon, menší počet sušících sít a omezené možnosti nastavení. I tak ale přístroj splní požadavky většiny běžných uživatelů. Pokud si připlatíte další zhruba tři stovky, můžete se poohlížet po modely s až šesti síty, vyšším příkonem a širšími možnostmi nastavení, kdy můžete volit i konkrétní teplotu sušení. Nad 3.000 Kč už najdete opravdovou špičku nabídky s předdefinovanými programy, robustní konstrukcí a propracovanými technologiemi proudění vzduchu.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli model, vyhnete se zastaralému sušení na táccích, novinách a snížíte riziko plesnivění sušených potravin.

Zobrazit nabídku sušiček ovoce a hub >>