Mít doma pomocníka, který vám usnadní práci, by přivítal snad každý. V posledních letech je takový „pracovník“ na dosah díky široké nabídce robotických vysavačů, které prošly značným vývojem a také jejich ceny se dostaly na přijatelnou úroveň. V následujících řádcích si krátce řekneme, co robotické vysavače zvládnou a podle čeho vybrat ten správný.

Cena mnohé napoví

Jako u většiny spotřebičů i zde platí, že čím více připlatíte, tím více toho vysavač zvládne. Na trhu najdete i modely, které pořídíte za méně než 2.000 Kč. Zde však nečekejte žádné zázraky. Jde většinou o robotické vysavače, které se jednoduše pohybují podle nastavených schémat a orientují se pomocí nárazových čidel, což znamená, že jakmile vysavač narazí do překážky, otočí se a pokračuje v činnosti jiným směrem. Na jedno nabití zvládnou cca 30 minut provozu a jsou vhodné do malých bytů o rozloze do 60 m2, které nejsou vybaveny koberci.

Sencor SVC 7020VT robotický vysavač

Zlatá střední cesta

Vybavenější přístroje pokořují cenovou hranici 4.000 Kč. Za tuto cenu se můžete těšit na pokročilejší orientaci v prostředí vašeho pokoje, delší provoz na jedno nabití a vyšší sací výkon. Tato „zlatá střední varianta“ poslouží ideálně v obytných prostorech do 80 m2, které jsou vybaveny dlažbou, linoleem nebo plovoucí podlahou. Některé modely si poradí i s vysáváním koberců s nižšími vlasci. Obvykle nechybí ani čidlo, které zabrání pádu vysavače z patra nebo ze schodů.

Pokročilé technologie pro náročné

Pokud máte rozlehlejší dům s více překážkami, které by mohly provoz vysavače ovlivnit (např. prahy, v prostoru stojící dekorace atd.) a k tomu např. koberce, sáhněte po některém z vybavenějších robotických vysavačů. Zde už cenová hranice překračuje 8.000 Kč a vysavač nabídne opravdu vysoký výkon, často kombinovaný s možností i „mokrého provozu“. Opět se navyšuje výdrž na jedno nabití, kdy můžete vysavač nechat sám pracovat třeba po dobu, kdy jste v práci. Pokud přístroj zjistí, že má málo energie, sám se přesune do dokovací stanice, ve které se automaticky nabije. Jako bonus tyto přístroje jsou mnohdy schopny komunikovat prostřednictvím aplikace s vašim chytrým telefonem, na kterém můžete sledovat stav úklidu, dobití baterie a další provozní informace.

iRobot Roomba e5

Nabídku robotických vysavačů najde zde.