Spousta lidí se snaží svůj domácí počítačový koutek využít jak k práci, tak i k hraní her. Tomu je samozřejmě potřeba přizpůsobit potřebné vybavení. Mimo samotného počítače je druhým nejdůležitějším komponentem monitor. My jsme pro vás otestovali 24“ ASUS VA24EHE, který by podle papírových předpokladů měl tyto podmínky plnit.

Základná představení

Monitor ASUS VA24EHE je vskutku univerzálním zobrazovačem za velice příjemnou cenu, která se pohybuje pod hranící 2.800 Kč – to je potřeba zmínit hned na začátku. Za své peníze dostanete přesně 23.8“ IPS panel s obnovovací frekvencí 75 Hz, maximálním rozlišením FullHD a po jednom konektoru DVI, VGA a HDMI. Dynamický kontrast je na slušné úrovni 1.000 : 1, maximální jas pak dosahuje 250 cd/m2. Samozřejmě zde nechybí VESA a matná povrchová úprava obrazovky.

Dojmy z používání

Po rozbalení na vás z krabice vykoukne monitor s decentním a konzervativním designem. Nečekejte žádné designové výstřelky, blikátka, kovové plochy atd. Potěší ztečené rámečky okolo obrazovky a celkově velice solidní zpracování. To platí nejen pro použité plastové tělo, ale i pro ovládací prvky.

Vzhled je jedna věc. Tím hlavním je ale u monitoru bezesporu kvalita obrazu. Zde ASUS obstál na výbornou, samozřejmě s přihlédnutím k cenové relaci, ve které se monitor pohybuje. Najdete zde samozřejmě klasické nastavení jasu a kontrastu, kdy překvapí vcelku široký rozsah, respektive skutečný vliv nastavení na podání barev. Celkově mohu barvy zhodnotit jako syté a pří správném nastavení velice přirozené. Při testování jsem srovnával se starším monitorem Acer a mohu říci, že po delším používání jsem měl u ASUSU menší pocit únavy očí. Může za to asi unikátní technologie ASUS Eye Care, která se stará o to, aby váš zrak nebyl tak namáhán.

Pro práci je tedy VA24EHE jako stvořený. A co zábava? Monitor ani ve hrách „neztrácí dech“. Nepozoroval jsem šmouhy ani zkreslení ani při rychlejších scénách. Velice příjemně se na monitoru koukalo na filmy, opět je to díky již zmíněnému přirozenému podání barev.

Vyplatí se koupě?

Před koupí monitoru si musíte říci, co od něj vlastně očekáváte. Pokud toužíte po nevšedním designu s extravagantními prvky, rovnou vás pošlu jinde. Pokud ale hledáte solidní monitor v nižší cenové hladině, který má opravdu kvalitní IPS panel, jste zde správně. V rozhodování možná pomůže také skutečnost, že ASUS poskytuje na monitory tříletou záruku. Osobně, vzhledem k tomu, že jsem skutečně univerzální uživatel, který na počítači dělá kde co, mohu z vlastní zkušenosti koupi monitoru ASUS VA24EHE vřele doporučit.

Zobrazit monitor na e-shopu >>