Pomalu ale jistě se blíží čas dovolených a výletů. Poradíme vám, jak se na cestování připravit tak, aby bylo ještě příjemnější bez zbytečného stresu a komplikací. Stačí několik vychytávek za pár korun, navigační program zdarma a cesta do cíle bude příjemnější.

Správný držák je základ

Pokud nemáte ve svém voze integrovánu navigaci, jistě rádi využijete svůj chytrý telefon, který vás dovede zdárně do cíle. Spousta řidičů však zanedbává jeho správné uchycení, což má za následek špatný výhled na displej, rozptylování při jízdě, případně pád telefonu. Na trhu přitom existuje nepřeberné množství kvalitních držáků, které váš smartphone bezpečně uchytí. Při výběru toho správného držáku vezměte v úvahu velikost těla telefonu (dobrým orientačním bodem je úhlopříčka displeje) a dispozice vašeho vozu.

Držáky se dělí na několik druhů. Ten první umístíte přísavkou na čelní sklo. Výhodou je, že zařízení máte přímo ve svém zorném úhlu. Nevýhodami tohoto řešení je, že může dojít k nežádoucímu pohybu mobilu, zároveň dochází k omezení výhledu z čelního okna a v některých zemích, například u slovenských sousedů, je zakázáno toto řešení používat.

Další možností jsou držáky, které zafixujete na horní či čelní část palubní desky. Toto řešení je ideální v případě, že je palubní deska rovná a její rozvržení toto umožňuje. Do palubních desek s perforací nebo výstupky je potřeba držák přišroubovat, čímž dojde k jejímu nevratnému poškození.

Třetí variantou je použití držáků, které se fixují do výdechů klimatizace. V poslední době je tato varianta mezi řidiči nejoblíbenější, ať už z důvodu příznivé ceny, tak i pro své kompaktní rozměry a univerzálnost. I zde se ale najdou nevýhody. U některých vozů tvar výdechu neumožňuje upevnění držáku a v případě, že máte ve voze zapnuto topení, může dojít vlivem proudícího horkého vzduchu k přehřátí a následnému vypnutí upevněného telefonu. Další kapitolou je i samotné upevnění telefonu do držáku. Buď můžete přístroj mechanicky zafixovat nastavitelnými „packami“, nebo použít magnetický držák. V tomto případě musí být pod obal telefonu instalována tenká magnetická destička, která funguje jako protipól k držáku.

Nezapomeňte na dobíjení

Na cestách ve vozidle se vám rozhodně bude hodit dostatek energie pro nabíjení mobilních zařízení. Při zapnuté GPS a vyšším jasu displeje, navíc při komunikaci skrze BlueTooth, mizí baterie telefonu takřka před očima. Nepodceňte tedy výběr správného napájecího adaptéru do autozapalovače. Určitě doporučíme koupi varianty se dvěma USB porty. Díky tomu můžete napájet dvě zařízení najednou, např. telefon a palubní kameru. Výstup by měl činit alespoň 2 A. U nabíječů s nižším výkonem se může stát, že telefon v plné zátěži nebudou stíhat dobíjet. Nepodceňte taky výběr propojovacího USB kabelu. Správná koncovka je samozřejmostí, ale pozor si dejte i na jeho konstrukci s tím, aby byl schopen přenést všechnu energii. Milý detail je kabel s textilním omotáním, díky kterému se nebude zamotávat.

Android Auto a Apple CarPlay

Moderní vozy podporují propojení s telefonem prostřednictvím služeb Android Auto a AppleCarPlay. Co Vám tato možnost přinese? Jednoduše můžete zobrazit na displeji automobilu navigaci a z reproduktorů slyšíte hlasové příkazy. Služby telefonu můžete také ovládat hlasovými povely. Systém vozu je schopen se spojit s hudebními službami, jako jsou například Spotify, Apple Music nebo třeba Tidal.

Mimo zobrazení navigace se vám na palubním displeji mohou zobrazit třeba zprávy z klientů, jako jsou Messenger, nebo Telegram. Nechybí ani notifikace na došlé SMS.

Drtivá většina k propojení telefonu s palubním systémem používá kabel, který zapojíte do palubního USB konektoru a mobilu zároveň. Najdou se však výjimky, které umožní propojení s Android Auto a Apple CarPlay i bezdrátově, například nové modely značky BMW.

A co software?

Z osobních zkušeností doporučím instalaci aplikace Waze, která je zdarma ke stažení v obchodě Google Play i App Store. Nejen že používá aktuální mapové podklady, ale zároveň na základě interakce s řidiči počítá s objízdnými trasami, kolonami, překážkami v provozu a dalšími komplikacemi. Osobně velmi oceňuji upozornění na úseková měření a stacionární rychlostní radary. Díky systému aplikace, který sbírá zpětnou vazbu a údaje od řidičů, budete upozorněni i na policejní hlídky na vaší trase.

Pokud si vystačíte s jednodušším rozhraním, můžete využít klasické Google mapy, které vás budou snadno navigovat z místa A do místa B. Svou verzi má i český Seznam.cz, který umí i turistické mapy, a dokonce i bez připojení k internetu.

Existuje další řada placených i neplacených navigačních programů, dva výše uvedené jsou však v ČR nejpoužívanější.

Z nabídky držáků můžete vybírat zde >>>

Z nabídky nabíječů můžete vybírat zde >>>