Ať už posloucháte hudbu při sportu, v práci nebo cestou do školy, neobejdete se bez sluchátek. Spousta studentů navíc ocení vestavěný mikrofon, díky kterému mohou komunikovat a efektivně pracovat. O tom, z čeho si mezi sluchátky můžete vybírat, si povíme v následujících řádcích.

Bezdrátová nebo drátová?

Při výběru sluchátek je dobré si uvědomit , jak je máte v plánu používat. První důležitou otázkou je, zda zvolit drátová či bezdrátová. Pokud s nimi např. chcete sportovat, určitě se poohlédněte po bezdrátové variantě. Tato sluchátka se snadno propojí prostřednictvím BlueTooth s vašim telefonem. Výhodou je především absence kabelů. Nevýhodou je pak nutnost sluchátka nabíjet.

Drátová sluchátka jsou naopak méně náchylná na poškození a z pravidla bývají při podobných zvukových a konstrukčních vlastnostech cenově dostupnější. Pokud například posloucháte hudbu v práci u pracovního stolu, bude drátová varianta rozhodně vhodnější.

Do uší

Pro poslech hudby můžete využít několik konstrukčních typů sluchátek. Jako první zmíníme varianty, které vložíte přímo do uší – ty se dělí na pecky, které umístíte na vyústění zvukovodu. Mají kulovitý tvar, aby co nejlépe držely v uchu. Nevýhodou tohoto typu bývají méně výrazné basy a výšky, výhodou naopak dostupná cena. Druhou variantou jsou špunty, které mají podobný tvar jako pecky, ale jsou navíc doplněny o dutý výstupek, na kterém se nachází gumový nástavec sloužící k utěsnění zvukovodu. Díky tomu nedochází ke zkreslení zvuku a tato sluchátka mají mnohem výraznější zvukový projev. V ovládacím elementu, který bývá součástí kabelu, bývá vestavěn také mikrofon.

Sony MDR-EX110APB, červené

True wireless

Tato sluchátka jsou nejnovějším trendem v poslechu hudby. V podstatě se jedná o již zmíněné špunty, které jsou, jak již název napovídá, skutečně bezdrátové. Jde o dvě malá sluchátka, která mezi sebou komunikují prostřednictvím BlueTooth, nejsou tedy propojeny kabelem ani mezi sebou, ani se zařízením. Z pravidla je součástí balení také dokovací stanice, ve které se sluchátka po vložení nabíjejí. U levnějších modelů bývá nevýhodou občasné odpárování, nižší výdrž baterie a horší ergonomie. Vybavenější modely pak nabídnou skvělý hudební zážitek bez jakýchkoli rušivých elementů. Nechybí zde ani vestavěný mikrofon, díky kterému lze sluchátka využít i jako bezdrátové handsfree.

Apple AirPods

Za uši

Sluchátka za uši se hodí převážně na sport nebo k venkovnímu poslechu. Zpravidla se jedná o lehká a skladná sluchátka, která velmi dobře drží v uších nebo na uších a jejich konstrukce je podřízena náročnějším podmínkám. Často jsou vybaveny vyšším stupněm odolnosti proti vniknutí prachu a vody.

Buxton REI-BT 200, černé

Na lícní kosti

U této varianty sluchátek přenášejí speciální měniče zvuk vibracemi přes lícní kosti přímo do vnitřního ucha. Uši tak při poslechu nejsou zakryté, čímž nedochází ke snížení schopnosti vnímat zvuky okolí. Například při běhu nebo jízdě na kole se tak výrazně zmenšuje hrozba přeslechnutí blížícího se nebezpečí.

AMA BonELF X, modrá

Přes hlavu

Tuto variantu si asi vybaví každý jako první. Jedná se o klasická sluchátka, která nasadíte na hlavu, kdy jednotlivé zvukové měniče jsou propojeny nastavitelným mostem. Díky své konstrukci jsou pohodlná i pro delší poslech a z pravidla dobře izolují okolní hluk. K dispozici je spousta druhů s většími či menšími náušníky, drátové i bezdrátové varianty, případně speciální herní headsety, které jsou vyvedeny v nápaditém designu a disponují tyčovým mikrofonem, díky kterému lze komunikovat během hry s ostatními hráči.

Apple Beats EP, modrá

Z nabídky sluchátek můžete vybírat zde >>

Při používání sluchátek mějte na paměti především fakt, že díky nim máte omezené vnímání okolí a snadno můžete přeslechnout výstražné zvuky, případně blížící se nebezpečí.