Alkohol tester – užitečný pomocník nejen pro řidiče

Dopřejete si čas od času nějakého toho panáka, pár piv s kamarády, případně sklenku vína? Pak jste určitě zažili akci, která se protáhla, pití zachutnalo a ráno se docela těžko vstávalo. Vše je v pořádku až do doby, kdy je potřeba usednout za volant, případně vyrazit do zaměstnání a nejste si jisti, zda už všechen alkohol vyprchal. Řízení pod vlivem (byť zbytkového) alkoholu se nevyplácí, nejen že můžete ohrozit ostatní účastníky dopravního provozu, ale riskujete odebrání řidičského průkazu a vysoké pokuty.

Ve zkratce:

  • Digitální tester je dnes standard.
  • Čím dražší, tím lepší. Spolehlivé přístroje začínají na cca 1.300 Kč.
  • Všímejte si přesnosti měření, určitě by neměla být horší než 10 %.
  • Pokud chcete, aby přístroj měřil přesně i po delším používání, musí jít kalibrovat v servisu.
  • Pro časté použití, např. pro testování zaměstnanců, hledejte modely s elektrotechnickým snímačem
  • Dají se koupit náhradní náústky?

Případnému problému můžete snadno předejít pořízením digitálního alkohol testeru. Pryč jsou doby, kdy se foukalo do trubiček či balónků, které se následně dle obsahu alkoholu v dechu zbarvily. Nyní je vše již v režii digitálních přístrojů, které používá i policie. Věděli jste, že ve Francii je alkohol tester dokonce povinnou výbavou každého řidiče?

Jak vybrat ten správný alkohol tester?

Na trhu je k dispozici spousta modelů. Ceny začínají na několika stokorunách, končí i na desítkách tisíc. Na rovinu řekněme, že právě při koupi tohoto zařízení se nevyplatí šetřit a kupovat nejlevnější typy, na jejichž přesnost se vzhledem k použitému snímači nelze spolehnout. Spolehlivý alkohol tester pro občasné orientační měření se dá pořídit zhruba za 1.300 Kč. S každou další stokorunou dostanete přesnější a spolehlivější přístroj. Obvyklá přesnost základních modelů se pohybuje okolo 10 %. Pro někoho může být důležitý také celkový čas, který je potřebný k provedení měření. Ten se pohybuje mezi 15 – 50 sekundami. Většina alkohol testerů je napájena tužkovými či mikrotužkovými bateriemi, které bez problémů vydrží několik desítek měření.

Při koupi si ověřte, zda výrobce poskytuje možnost kalibrace. V praxi to znamená, že po určitém časovém intervalu či počtu použití tester odešlete do servisního střediska, které zařízení kalibruje tak, aby byla zachována přesnost měření a pošlou jej zpět. Modelům, které tuto možnost nenabízí, se raději vyhněte.

Pokud chcete alkohol tester používat pravidelně, např. pro testování zaměstnanců, doporučíme koupi modelu s elektrochemickým snímačem, který má delší životnost a poskytuje mnohem přesnější výstupy. Před koupí se také ujistěte, že výrobce nabízí možnost koupě náhradních náustků, které lze po každém testu snadno vyměnit.

Zobrazit alkohol testery

You May Also Like

About the Author: Jan Vrožina

Co bych o sobě řekl? Vezmeme to heslovitě- marketingový manažer, fanda mobilních technologií, ve volném čase DJ, u ExaSoftu již více než 8 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.