Tuhle otázku jednou bude řešit každý moderní rodič. Zkrátka přijde čas, kdy je váš potomek dostatečně způsobilý k tomu, aby dostal svůj první mobil. Vzhledem k tomu, že ceny šly v posledních letech dolů, je škoda s touto koupí otálet a nechat vaše dítě, aby bylo posledním ve třídě, kdo ještě telefon nevlastní.

Klasický tlačítkový nebo chytrý?

Toto je jedna ze zásadních otázek a již neplatí, jako tomu bylo kdysi, že chytré telefony stály oproti klasickým tlačítkovým přístrojům několikanásobně více. Navíc chytrý telefon nabízí spoustu funkcí, které školák může využít jak k zábavě, tak k výuce. Po nainstalování potřebné aplikace dokonce můžete sledovat jeho pohyb, což většina rodičů uvítá. Zde tedy rozhodně doporučujeme smartphone.

Na co klást při výběru důraz?

Aktuálním trendem je neustálé zvětšování displejů, kdy úhlopříčky běžných telefonů překračují i 6“, což je pro drobnou dětskou ruku nemyslitelné. Velký telefon snadno vypadne z dlaně, je složitý na uchopení, jen tak se nevejde do kapsy a zároveň má vysokou hmotnost. Jednoznačně tedy doporučujeme telefony s úhlopříčkou 4.5 – 5.4“ (v horní hranici některý z modelů s úzkými rámečky), které budou tak akorát. U tohoto rozměru není potřeba řešit rozlišení displeje, protože tak či tak bude zobrazení na menší ploše dostačující. Na co je však potřeba dávat pozor, to je kapacita baterie. Je jasné, že dítko bude mobil používat aktivně a tak je nutné, aby i při tomto vytížení vydržela baterie celý den (minimálně pak ten školní). Poohlédněte se tedy po smartphonech s kapacitou baterie 2500 mAh a vyšší, kdy optimum představují 3000 mAh. Vzhledem k tomu, že důležitým parametrem výběru bude i pořizovací cena, není potřeba řešit typ a výkon procesoru. Pro základní potřeby školáka bude stačit každý, který je momentálně na trhu. Naopak důležité je, aby měl telefon alespoň 2 GB RAM, což je nezbytné pro plynulý chod. Tak stejně si dejte pozor na velikost interního úložiště, která by měla být minimálně 8 GB, v ideálním případě 16 GB. Paměť lze u drtivé většiny základních modelů rozšířit paměťovou kartou, nicméně ne všechny aplikace a aktualizace operačního systému lze na ni nainstalovat. S malou interní pamětí pak přichází velký problém.

Foťák a vzhled

Děti milují focení. Ať už zvěční domácího mazlíčka nebo třeba spolužáka, čím hezčí fotka bude, tím větší z ní budou mít radost. Spousta lidí se domnívá, že čím více megapixelů, tím lepší foťák. Není tomu tak. Záleží na samotném senzoru fotoaparátu, čočce a také na software daného telefonu. Nutno ale říci, že základní požadavky na fotoaparát dnes splní většina i těch nejlevnějších modelů. Nelze čekat zázraky, ale na displeji telefonu bude výsledek vypadat slušně.

Každé dítě ocení, když telefon bude vypadat hezky a bude se s ním moci pochlubit svým kamarádům. Navíc k moderním smartphonům lze dokoupit spoustu barevných pouzder, krytů a obalů. Díky tomu si mohou mobil vyzdobit svou oblíbenou kreslenou postavou, superhrdinou nebo třeba zvířátkem. Navíc tento obal bude telefon chránit před nechtěnými pády a úrazy s nimi spojenými. Když už jsme u té bezpečnosti – nezapomeňte také na tvrzené sklo na displej. Určitě nebudete této malé investice litovat.

Tipy na konkrétní modely

Na začátku září 2018 jsme jako naše tipy vybrali tuto dvojici dostupných telefonů, které vaše dítko rozhodně nezklamou:

Xiaomi Redmi 5A

https://www.exasoft.cz/xiaomi-redmi-5a-global-cz-lte-ruzova_d198160.html

Huawei Y5 2018

https://www.exasoft.cz/huawei-y5-2018-dualsim-cerny_d212020.html