To, že je v letních dnech horko neznamená, že se musíte pařit i doma nebo v kanceláři. Řešením může být pro mnoho z vás pořízení klimatizace. Ta s přídomkem „mobilní“ má několik nesporných výhod:

 • Jak název napovídá, je mobilní, tzn. můžete ji přenášet z místnosti do místnosti, nebo dokonce třeba z bytu na chatu.
 • Je cenově výhodnější než nástěnná klimatizace.
 • Nevyžadují stavební úpravy. Stačí připojit do elektřiny a vyvést hadici z okna nebo balkónu.
 • Jakmile klesne teplota, klimatizaci můžete uklidit.

Samozřejmě se najdou i nevýhody, především to je vyšší hlučnost. A pak také estetické hledisko, protože klimatizace musí být umístěna u okna nebo dveří, ze kterých pak trčí neforemná hadice.

Podle čeho vybírat?

Chladící výkon

Základním parametrem je chladící výkon, který říká, jak rychle se vzduch chladí. Udává se v jednotce BTU (britská termální jednotka za hodinu), ve wattech, nejčastěji ale výrobci uvádějí, pro jak velkou místnost se klimatizace hodí.

Hlučnost

Tento parametr vás bude zajímat, pokud chcete klimatizaci použít v ložnici nebo u ní budete pracovat. Hlučnost se udává v decibelech (dB) a komfortní úroveň je do 50 dB, max. 60 dB.

Funkce

Obvyklou funkcí je časovač, který vám pomůže naplánovat zapnutí nebo vypnutí klimatizace. Součástí bývá také dálkové ovládání. Alergici ocení HEPA filtry, které odstraňují alergeny z nasávaného vzduchu. Některé modely jsou vybaveny topením, takže je využijete i v chladnějších částech roku. Funkce odvlhčování vzduchu pomůže v boji proti vlhkým zdem a plísním.

Nakonec přidáváme několik rad:

 • Nejméně výkonné typy klimatizací nižší třídy jsou určeny pro místnosti do 60 m3. Střední třída pak zvládne vychladit místnost až do 80 m3. Modely s cenou nad 10.000 Kč pak zvládnou místnosti až okolo 110 m3.
 • Zamyslete se nad investicí. Levnější klimatizace jsou hlučnější, mají nižší výkon a postrádají některé funkce.
 • Zvláštní pozornost věnujte vývodu hadice z místnosti. Pokud jen otevřete okno nebo dveře a hadici vysunete ven, moc si nepomůžete, protože zároveň vám bude teplý vzduch proudit zpět do místnosti. Používejte speciální okenní lišty, které se dodávají zároveň s klimatizacemi, nebo si kupte izolaci do okna.
 • Některé klimatizaci umí i topit. Ale nečekejte od nich funkci teplometu, většinou je schopna zvýšit teplotu jen asi o 5 ºC a není je možno použít při teplotách pod 10 ºC.
 • Alergici by při výběru klimatizace měli být zvlášť pečliví. Jednak je třeba se zaměřit na kvalitu filtrů, přes které se nasává vzduch z místnosti. A pak také je třeba se zaměřit na pravidelný a důkladný servis a čištění.
 • Pozor na ochlazovače vzduchu. Klimatizace chladí vzduch s pomocí chladícího média a teplý vzduch se odvádí mimo místnost. U ochlazovače se vzduch žene přes vodou nasáklý filtr a takto ochlazený vzduch včetně vody se vyfukuje zpět do místnosti. Nechcete-li tedy mít doma tropy, ochlazovači se vyhněte.
 • Chcete-li zvýšit účinnost a ušetřit za provoz, doporučujeme přes den stáhnout žaluzie, v místnosti zbytečně nepoužívat zdroje tepla (žehličky, sporáky nebo i žárovky), větrat jen v noci nebo když není klimatizace spuštěna.

Zobrazit mobilní klimatizace »