Určitě jste už slyšeli o hodinkách a náramcích, které lze prostřednictvím BlueTooth propojit s vaším chytrým telefonem. Spousta návštěvníků fitness center a pouličních běžců je má na ruce, tak stejně se staly trendem mezi tzv. „geeky“, kteří se mnohdy předhánějí v tom, co vše jejich nejnovější model smartwatchů a smartbandů, jak jsou jiným slovem tato zařízení nazývána, zvládne.

Jaký je rozdíl mezi chytrým náramkem a hodinkami?

Chytré hodinky jsou z pravidla oproti náramkům rozměrnější a jejich ciferník je přizpůsoben na přehlednější zobrazování času a dalších informací z mobilu. U chytrého náramku je tato funkce pouze doplňková, jeho hlavním úkolem je počítat ušlé kroky a monitorovat pohybové aktivity. Další funkce jsou zde spíše navíc, čemuž odpovídá i displej. Ten bývá u podobných zařízení největším žroutem energie. Tím, že u náramků bývá minimalistický, dosahují násobně vyšší výdrže baterie.

Xiaomi Haylou LS02, černá

Chytré hodinky s klasickými ručičkami?

Někteří výrobci se zaměřili na uživatele, kteří preferují klasický design s ručičkami a dlouhou výdrží baterie. Běžné hodinky tedy vybavili krokoměrem a modulem BlueTooth pro přenos dat. Uživatel takového zařízení tak získá elegantní vzhled, který je spojen s chytrými funkcemi a v aplikaci na displeji svého telefonu může sledovat statistiky o svém pohybu. Baterie takových hodinek běžně vydrží půl roku až rok, samozřejmě vše záleží na intenzitě používání.

Co všechno tedy chytré náramky a hodinky umí?

Od chytrých hodinek a náramků můžete očekávat zobrazení času, měření počtu ušlých kroků, sledování sportovních aktivit, výpočet spálených kalorií, měření tepové frekvence, zobrazení notifikací o zprávách a hovorech z chytrého telefonu, monitoring spánku, možnosti personalizace zobrazení na displeji, nebo třeba upozorňování na dlouhou dobu bez pohybu. Do chytrých hodinek s operačním systémem Android Wear lze instalovat další aplikace, díky kterým se toho hodinky naučí ještě více. Tyto funkce se samozřejmě u každého modelu liší a ne všechna chytrá nositelná elektronika obsahuje výše uvedené.

Niceboy X-fit Plus

Na co se při výběru chytrých hodinek a náramků zaměřit?

Při výběru nositelné elektroniky si prvně stanovte, co od podobného zařízení očekáváte. Jste-li sportovec tělem i duší, určitě se zaměřte na přesnost senzorů, snímač tepové frekvence a případnou voděodolnost a nízkou hmotnost. Je zároveň důležité, aby hodinky měly vestavěný modul GPS pro přesné určování trasy pohybu.

Pokud chcete mít zařízení spíše pro parádu, případně pro účely zobrazení textů zpráv a informace o hovorech, které vám přicházejí na mobil a plánujete je nosit denně, zaměřte se na velikost a rozlišení displeje, kapacitu baterie a celkovou výdrž na jedno nabití. Rozpětí je skutečně veliké, od každodenního až po roční interval nabíjení. Určitě doporučujeme zvolit model s OLED displejem, který vyniká svou čistou černou barvou a nižší spotřebou enegrie.

Samsung Galaxy Watch 46mm, stříbrná

Kolik taková legrace stojí?

I zde platí, že čím více peněz, tím více muziky. Ceny základních fitness náramků začínají už na částkách okolo 450 Kč. U chytrých hodinek začíná spodní hranice okolo 800 Kč. Při koupi vrcholového modelu pak bez problémů zaplatíte částku, přesahující 10.000 Kč. Dá se tedy říci, že pořízení takové hračky je skutečně pro každého. Tak co, přidáte se mezi vyznavače nositelné elektroniky i vy?

Zobrazit nabídku chytrých náramků a hodinek >>