Je to už nějaký ten pátek, co se na trhu objevily první telefony, které uměly pořídit fotku. Z počátku byl jediným parametrem, který kdo řešil, výsledné rozlišení udávané v bodech. Doba však pokročila a kvality fotoaparátu jsou pro mnohé zákazníky klíčovým parametrem při výběru chytrého telefonu.

Čím více čoček, tím lépe?

V současnosti není problém pořídit telefon s až pěti čočkami na zádech. Spousta lidí si z počtu snímačů dělá legraci a zpochybňuje je. V reálu je ale navýšení počtu snímačů efektivním řešením pro zvýšení kvality a univerzálnosti fotomobilu.

Obecně ve světě chytrých telefonů existují čtyři základní typy snímačů. Tím prvním je hlavní čočka, která obvykle zvládá nejvyšší rozlišení, u vyšších modelů bývá opticky stabilizována a plní funkci „hlavního fotoaparátu“. V letošním roce se staly velmi populární ultra-širokoúhlé čočky, díky kterým na fotografii dostanete více prostoru (můžeme přirovnat k tzv. efektu rybího oka). Tyto snímače bývají méně kvalitní a mnohdy mají potíže se slabším světlem, ale focení s nimi je velmi návykové. Jako s dalším se můžete setkat se zoomovým objektivem, který umí objekt opticky přiblížit. Tato čočka se hodí především pro detailnější focení vzdálených objektů. Poslední v řadě je pak teleobjektiv, který se postará o efektní rozmazání pozadí za zaostřeným objektem a lze si díky němu pohrát s hloubkou ostrosti.

Když si tedy představíte, že máte telefon osazen všemi zmíněnými objektivy, nabízí se nepřeberné množství využití, nastavení a způsobů focení, což jsme si u fotoaparátů s jednou čočkou ani nedokázali představit.

Čím více megapixelů, tím lepší fotka?

Spousta lidí je dodnes přesvědčena, že kvalitu fotoaparátu určuje rozlišení neboli počet megapixelů. Spousta výrobců v minulosti na tento parametr sázela a předháněla se v tom, kdo nabídne vyšší číslo. Nechceme říci, že by tato hodnota byla bezvýznamná, ale na výsledné kvalitě fotografie má podíl mnoho dalších aspektů.

Jedním z nejdůležitějších parametrů je světelnost. Ta určuje, kolik světla je schopen snímač zachytit. Obecně lze říct, že čím je objektiv světelnější, tím objektiv propustí více světla. Tento údaj je uváděn ve formátu např. f/1.8, přičemž čím se číslo více blíží k hodnotě 1, tím má objektiv vyšší světelnost.

Důležitou roli může hrát také přítomnost autofocusu, tzv. automatického ostření. Touto vychytávkou je již dnes vybavena drtivá většina chytrých telefonů střední a vyšší třídy.

Důležitou roli hraje software

V praxi se můžeme setkat s různými modely telefonů, které nabízí naprosto totožný snímač (v současnosti třeba velmi oblíbený 48 mpx od Sony), ale fotografie, které z nich vyjdou, se liší svým podáním barev, ostrostí, prosvětlením a důrazem na detaily. Jak je to možné? Jednoduše každý výrobce používá své softwarové řešení, které po samotném vyfocení fotografii upraví. Módně je pro tento postprocessing používáno označení „AI photo“, tedy umělá inteligence. Nutno říci, že ta může v některých případech pomoci, ale také naopak se může přičinit k tomu, že z fotoaparátu vyjde paskvil s přesaturovaným barevným podáním.

Dáme selfie?

Pro spoustu lidí hraje důležitou roli také čelní kamerka, který slouží především k pořizování populárních selfie, případně nahrávání „příběhů“ na sociální sítě. Mimo to ji lze použít k videohovorům. V tomto směru vesměs platí pravidlo, že čelní kamera je méně kvalitní než zadní snímače a spíše než na jením zdokonalování se pracuje na miniaturizaci a umístění tak, aby zabrala co nejmenší plochu čelní strany. I zde je jedním z nejdůležitějších parametrů již zmíněná světelnost, případně úhel záběru – čím větší, tím více se vám toho na selfie vejde.

Jak vyberu ten nejlepší?

Každý uživatel má na svůj chytrý telefon jiné požadavky a jiný rozpočet. Je samozřejmé, že dražší telefony budou oproti nižší třídě fotit výrazně lépe, i zde se však najdou favorité své kategorie. Momentálně nejuznávanějším srovnávačem vlastností fotoaparátů v telefonu je DxOMark, který Vám může pomoci vybrat ten správný přístroj.

Zobrazit nabídku chytrých telefonů >>