Ať už se chystáte do přírody, na služební cestu nebo do víru velkoměsta, pro stále více z nás je důležitá jistota, že naše elektronická zařízení zůstanou funkční celý den. Abyste nezůstali na suchu, je dobré mít s sebou powerbanku. Poradíme, podle čeho vybrat tu ideální.
Co je powebanka?
Powerbanka je v podstatě záložní baterie, díky které můžete nabít váš telefon, tablet, kameru, bezdrátový reproduktor nebo třeba chytré hodinky. Baterka je ukryta v kompaktním těle, které je vybaveno konektory pro připojení jednotlivých zařízení. Před použitím jí nabijete nabíječkou z elektrické sítě stejně, jako byste nabíjeli třeba svůj telefon. Následně jí můžete na cestách použít tam, kde není k dispozici elektrická zásuvka.
Nejdůležitější je kapacita
Průměrný současný chytrý telefon má kapacitu baterie zhruba 4.000 mAh. Minimální kapacita powerbanky pro plné nabití takového telefonu je zhruba 5.000 mAh, když si připočtete určité tepelné ztráty při nabíjení a ponecháte drobnou rezervu. Nižší kapacitu rozhodně nedoporučujeme. V ideálním případě se poohlédněte po powerbance s kapacitou okolo 10.000 mAh, abyste mohli své zařízení dobít i vícekrát. Na trhu jsou však již běžně dostupné i powerbanky s kapacitou 20.000 mAh a více. S nimi si můžete být jisti, že vám na cestách „šťáva“ jen tak nedojde.
Konektivita
Powebanka je vybavena konektory, do kterých připojíte nabíječku, kterou jí nabíjíte. Zde se může jednat buď o klasické „velké“ USB, nebo o zmenšené varianty USB C nebo micro USB. Další konektory pak slouží pro připojení nabíjeného zařízení. Může jít buď o jeden konektor, nebo více stejných či různých konektorů. Pokud plánujete dobíjet současně třeba telefon a tablet, rozhodně sáhněte po variantě s více integrovanými konektory. Zde můžete najít micro USB, USB C, případně Lighting pro nabíjení iPhonů.
Moderní powerbanky jsou vybaveny také bezdrátovým nabíjením. Díky tomu stačí nabíjené zařízení s podporou této funkce a standardu QI pouze položit na powerbanku bez nutnosti propojování kabelem.
Rychlost nabíjení
Dražší powerbanky a ty s vyšší kapacitou často podporují rychlonabíjení, anglicky FastCharge. Díky této funkci dojde k nabíti vašeho zařízení mnohem rychleji, v praxi se proces může zrychlit i více než dvojnásobně. Pokud tedy vaše zařízení tuto možnost podporuje a nechcete čekat na dobití zbytečně dlouho, rozhodně pořiďte powerbanku s touto fukncí.
Rozměry
Rozměry powebanky jsou přímo úměrné její kapacitě. Pokud sáhnete po zařízení s kapacitou 5.000 mAh, bude se jednat o kompaktní powerbanku s nižší hmotností a subtilními rozměry. Taková se hodí pro „nouzové použití“, kdy nechcete s sebou vláčet těžkou baterii a dobití telefonu o pár procent vám pomůže. Větší kapacita powerbanky je pak vykoupena vyšší hmotností a většími rozměry.
Další funkce
Powebanky bývají mimo již zmíněného bezdrátového nabíjení a funkce rychonabíjení vybaveny i dalšími vychytávkami. Mezi ty nejužitečnější patří například integrovaná svítilna, která se může hodit třeba při stanování a pobytu v přírodě.
Tak stejně může přijít vhod zvýšená odolnost proti nárazu a vodě, kdy si takovou powerbanku bez obav můžete vzít na člun či jako parťáka při extrémních sportech.
Novinkou u powerbank je možnost solárního dobíjení, kdy se vám kapacita baterie jednoduše dobije díky solárnímu panelu přímo ze slunce.
Kolik to bude stát?
V posledních letech powerbanky značně zlevnily. Základní modely s kapacitou 5.000 mAh pořídíte již okolo třísetkorunové hranice. Modely s dvojnásobnou kapacitou pak začínají na cenovce 400 Kč. Pokud koukáte po vybavenějším modelu s kvalitnějším zpracováním a zvýšenou odolností, připravte si zhruba 650 Kč.