Robotické vysavače zažívají v posledních letech boom. Je to dáno novými technologiemi a především stále lepší finanční dostupností modelů, které nejsou jen na okrasu, ale umí i skutečně uklízet. Otestovali jsme pro vás model RoboTrex H6 od značky Evolveo, který umí nejen vysávat, ale dokonce za vás i vytře. Další jeho výhodou je přijatelná cenovka.

Ve znamení praktičnosti
Evolveo RoboTrex H6 je velmi kompaktní. V průměru má 30 cm a vysoký je jen 7 cm. To se hodí především proto, že se dostane pod kdejakou část nábytku, která běžným vysavačem nemusí být vůbec dostupná. Celkově nás překvapilo, jak je robot lehký, což usnadňuje manipulaci a zároveň šetří baterii, která má kapacitu slušných 2.600 mAh. Výrobce uvádí dobu provozu až 110 minut, my jsme jej po plném nabití nechali pracovat a vybil se přesně po 91 minutách uklízení. Výdrž je tedy nadstandardní.

Vysavač nabízí dva výkonnostní režimy – klasický a maximální výkon. Ten lze přepnout na přiloženém dálkovém ovladači v momentě, kdy se robot nachází na více znečištěném místě. Rozhodně je to praktické řešení.

U robotických vysavačů jsem měl často problém s hlukem, který dráždil pejska a rušil např. při sledování oblíbeného pořadu. Papírová hodnota 62 db mi nic neříkala, ale po zapnutí jsem byl mile překvapen tichým chodem v porovnání s ostatními vysavači v dané cenové relaci do 5.000 Kč.

Chytřejší, než jsme čekali

Evolveo RoboTrex nabízí čtyři režimy vysávání: náhodně se pohybuje a po nárazu do překážky změní směr nebo jezdí ve spirále, případně kopíruje obvod zdi. Čtvrtý režim je tzv. „plánovaný úklid“. Stačí, abyste si nastavili, kdy si přejete, aby se robot dal do práce. Ten v daný čas začne uklízet, a jakmile má hotovo, sám se vrátí do své dobíjecí stanice. Tohle řešení je naprosto geniální a potěší nejednoho opravdového lenocha.

Perfektní je také možnost ovládat robota manuálně, kdy se to v praxi chová, jako když jsme za mladých let jezdili s autíčky na dálkové ovládání. Pomocí šipek jednoduše volíte směr pohybu.

Vysát či vytřít? Vyberte si.

Samotné vysávání je skvělé, především v případě, že máte doma domácího mazlíčka. Chlupy mizí v zásobníku (který má mimochodem průměrnou kapacitu 300 ml) a podlaha zůstává krásně čistá. Testovali jsme jak na dlažbě, tak na plovoucí podlaze a musíme potvrdit, že na těchto površích je Evolveo RoboTrex H6 jako doma. Neměl problém ani se zdoláním vyššího koberce a prahových lišt.

Otestovali jsme také snímač, který brání pádu ze schodů. Vysavač obstál na výbornou a před koncem povrchu se zastavil, otočil a pokračoval v činnosti jiným směrem.

Byli jsme také zvědaví na možnost mokrého vytírání. Vyměnili jsme tedy prachový zásobník za nádržku na vodu, do které se vejde čtvrt litru náplně, nainstalovali na spodní část přiložený mopový „hadřík“ a nechali RoboTrexe mopovat. Plnohodnotnému vytírání se to nevyrovná, už vzhledem k použitému množství vody, ale pro odstranění drobných nečistot, jako jsou například otisky psích tlapek, to funguje dobře. Musíme přihlédnout také k tomu, že vzhledem k ceně nelze očekávat zařízení, které by kompletně nahradilo hadr, kyblík a ještě k tomu klasický vysavač. Pokud ale necháte alespoň třikrát do týdne RoboTrexe vysávat a vytírat, generální úklid vás bude čekat maximálně jednou do měsíce.

Vyplatí se ho pořídit?

Za nás jednoznačně ano. Cena robotického vysavače Evolveo RoboTrex H6 se pohybuje okolo 4.400 Kč. Za tuto částku dostanete vysavač s bohatým příslušenstvím, které obsahuje dálkový ovladač, prachový zásobník, mopovací nádobku na vodu, HEPA filtr, dobíjecí základnu, mopovací modul s tkaninou, náhradní mopovací tkaninu, náhradní kartáče a kartáček na čištění vysavače.

Samotné vysávání funguje na jedničku s hvězdičkou, výdrž na jedno nabití je nadprůměrná, skvělá je také možnost zvýšit dálkovým ovladačem sací výkon ve více znečištěných částech domácnosti. Jako bonus je zde vlhký provoz, který zvládne odstranění menších a středně velkých nečistot z podlahy. Díky HEPA filtru se vysavač hodí i pro alergiky. Vysavač vás nebude rušit hlasitým chodem a ani nebude mít problém se zdoláváním běžných překážek. Po celou dobu testování běžel bez jediného zaváhání přesně tak, jak by se od plnohodnotného pomocníka očekávalo.

Robotický vysavač Evolveo RoboTrex H6 zakoupíte zde.